Na czym polega zerowanie gniazdka – jak je wykonać?

Na czym polega proces zerowania gniazdka elektrycznego i co to w ogóle jest? Wiele osób mieszka dziś w domach projektowanych wg zasad tzw. starego budownictwa i to właśnie w nich może pojawić się problem gniazdek stanowiących potencjalne ryzyko dla bezpieczeństwa, zdrowia i życia. Na szczęście niestosowane już dziś, dwuprzewodowe instalacje elektryczne można wyzerować i spać dzięki temu spokojnie. Jak to zrobić?

Co to jest zerowanie gniazdka? Po co jest zero w gniazdku?

Najprostszą odpowiedzią na to, co to jest zerowanie gniazdka (czyli inaczej zamknięcie pętli), jest zrozumienie jego zadania: proces ten pozwala na podłączenie tzw. części przewodzących, z którymi np. kontakt mogłoby mieć dziecko lub osoba dorosła ze specjalnym przewodem ochronnym (PE) lub ochronno-neutralnych (PEN). Działanie to umożliwia w sytuacji awaryjnej samoczynne odłączenie zasilania w gniazdku, dzięki czemu nikt nie będzie narażony na bezpośrednie niebezpieczeństwo. O takie awaryjnej sytuacji mówi się np. w momencie awarii całej instalacji elektrycznej albo jej uszkodzenia.

Możliwość zerowania gniazdka stworzono po to, by ochronić człowieka przed groźnymi sytuacjami wynikającymi z elektrycznych przepięć czy awarii. W przypadku zwarcia wyzerowane gniazdko odłączy się i nie będzie stanowiło zagrożenia.

Zerowanie w polskich przepisach

Zgodnie z przepisami nie można wykonywać zerowania gniazdek w każdej sytuacji. Proces ten wykonuje się wyłącznie na tych instalacjach elektrycznych, których napięcie w układzie sieciowym TN nie jest większe niż 500 V. Dotyczy to wprost bardzo starych mieszkań, w których historia elektryfikacji sięga mniej więcej czasu sprzed i z okresu PRL-u i związanych z nimi, innych zasad zabezpieczania gniazdek.

  • Już ponad trzydzieści lat temu, dokładnie w 1996 roku zerowanie gniazdek zostało zakazane
  • W lipcu 2015 pojawiło się w tej sprawie dodatkowe obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju, które jasno mówi, że w instalacjach elektrycznych trzeba stosować oddzielny przewód ochronny i neutralny, a więc tym samym nie można zerować gniazdek. Dotyczy to zarówno obwodów odbiorczych, jak i rozdzielczych
Przeczytaj też:  Tynk strukturalny: cena, rodzaje, zalety

Co ważne: wciąż wielu elektryków domowymi sposobami stosuje zerowanie, ale absolutnie nie jest to już dobra metoda na to, jak w nowoczesnym budownictwie zmieniły się od dawnych lat zasady tworzenia instalacji elektrycznych, montowania gniazdek itd. Współczesne gniazdka są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, a wręcz zerowanie ich może prowadzić do tragedii.

Jak wykonać samodzielnie zerowanie gniazdka?

Nawet jeśli mieszka się w starym budownictwie i ze względów ryzyka przy posiadaniu starej instalacji chciałoby się przeprowadzić zerowanie gniazdek – lepiej tego nie robić samodzielnie. Oczywiście, jest mnóstwo osób, które z racji stosunkowej prostoty tej czynności, próbują się tego podjąć, ale pamiętać należy, że nieumiejętny proces zerowania lub zupełny brak takiej konieczności w danym miejscu, może wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

  • Zerowanie wykonuje się wyłącznie przy bezwzględnym wyłączeniu prądu w całym mieszkaniu (koniecznie należy sprawdzić napięcie próbnikiem lub miernikiem zasilania).
  • Odkręcamy gniazdko, znajdując w nim niebieski i brązowy przewód. Niebieski jest neutralny, brązowy (czasem czarny lub szary) to przewód fazowy.
  • Zerowanie możliwe jest do wykonania tylko przy wymianie całego osprzętu i to tylko wtedy, jeśli wcześniej również było ono w danym miejscu robione. Przy wymianie obwodu dzieli się przewód PEN na możliwie jak najwcześniejszym etapie
  • Przewód fazowy – lewa strona kostki gniazdka elektrycznego, niebieski – przymocowany do bolca. Dalej wykonuje się mostkowanie do zacisku neutralnego z bolca.
  • Zawsze prowadzi się osobny przewód N i osobny PE, a jeśli przewód tzn. jego początkowy fragment jest umieszczony w łączeniowej puszce, to nie wyjmuje się jej na zewnątrz, tylko dzieli w środku
  • Szczególnie zalecane jest wykonanie uziemienia punktu podziału, co może w razie awarii zminimalizować straty.
  • Styk ochronny lub sam przewód PE musi być w instalacji zapewniony każdorazowo, bez względu na grubość przewodu PEN
Przeczytaj też:  Schody na antresolę: najlepsze rozwiązania

Ze względu na to, że proces zerowania przeprowadza się na instalacji od której zależy bezpieczeństwo domowników, jeśli już mamy podstawy do jego wykonania – zróbmy to wyłącznie rękoma specjalisty. Elektryk da nam pewność dobrze wykonanego zerowania i upewni, co do bezpieczeństwa.

Czym różni się uziemienie od zerowania?

Wiele osób pytaczym różni się uziemienie od zerowania? Przede wszystkim faktem jest, że obie te czynności stanowią metody ochrony przeciwpożarowej w razie zwarcia instalacji. Niemniej, nie są one sobie równe!

  • Zerowanie – to bardziej archaiczny sposób ochrony przeciwpożarowej
  • Uziemienie – jest o wiele bezpieczniejsze i bardziej nowoczesne, dlatego dziś zaleca się właśnie tworzenie uziemienia, a nie zerowanie gniazdek.
  • Zerowanie to podłączenie elementów przewodzących z przewodem ochronnym lub ochronno-neutralnym prowadzące do odłączenia zasilania w sytuacji awaryjnej
  • Uziemienie jest przewodem zrobionym z przewodnika i łączącym z ziemią tzw. obiekt naelektryzowanych. Dzięki temu obiekt oddaje lub przyjmuje część ładunków, co sprawia, że staje się obojętny elektrycznie. Celem uziemienia jest ochrona m.in. urządzeń zasilanych prądem.