Jaki jest najstarszy park narodowy w Polsce? Pieniński Park Narodowy

Najstarszym parkiem narodowym w Polsce jest Pieniński Park Narodowy, który został utworzony w 1932 roku. Park ten słynie z malowniczych krajobrazów, wspaniałych widoków na Dunajec, oraz unikalnej fauny i flory, co przyciąga miłośników przyrody i turystów z całego kraju i zagranicy. Co warto o nim wiedzieć?

Pieniński Park narodowy w liczbach

Pieniński Park Narodowy położony jest w południowej części Polski, na granicy z Słowacją. Park obejmuje teren Pienin, niewielkiego pasma górskiego o powierzchni około 2346 ha.

Kilka najważniejszych liczb dotyczących Pienińskiego Parku Narodowego:

 • Powierzchnia: 2346 ha (po stronie polskiej)
 • Otulina: 2682 ha
 • Najwyższy szczyt: Trzy Korony (982 m n.p.m.)
 • Najdłuższy szlak turystyczny: Szlak Pienińskiego (15,2 km)
 • Liczba turystów rocznie: około 600 tysięcy

Park jest znany z malowniczych krajobrazów, w tym wapiennych skał, wąwozów, urwisk i zielonych łąk. Na terenie parku żyje wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym rzadkie gatunki motyli, ptaków i ssaków.

Historia Pienińskiego Parku Narodowego

Pieniński Park Narodowy został utworzony w 1932 roku, jako pierwszy park narodowy w Polsce. Powstanie parku było związane z rosnącym zainteresowaniem Pieninymi ze strony turystów. W latach 20. XX wieku coraz więcej osób odwiedzało Pieniny, aby podziwiać ich piękno.

 • Początkowo obszar parku obejmował tylko Masyw Trzech Koron, ale w kolejnych latach został poszerzony o kolejne obszary Pienin.
 • W 1955 roku park został powiększony o tereny w okolicach Szczawnicy, a w 1973 roku o tereny w okolicach Czorsztyna.

Celem utworzenia Pienińskiego Parku Narodowego było ochrona jego unikatowych walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Na terenie parku znajduje się wiele cennych gatunków roślin i zwierząt, w tym rzadkie gatunki motyli, ptaków i ssaków. Park jest również ważnym miejscem dla turystyki.

W ostatnich latach Pieniński Park Narodowy przeszedł wiele zmian. Został utworzony system ścieżek dydaktycznych, a na terenie parku pojawiły się nowe obiekty turystyczne, takie jak Centrum Edukacji Przyrodniczej w Krościenku nad Dunajcem. Pieniński Park Narodowy jest jednym z najpopularniejszych parków narodowych w Polsce. Rocznie odwiedza go około 600 tysięcy turystów.

Pieniński Park Narodowy – atrakcje turystyczne

Pieniński Park Narodowy to popularne miejsce dla turystów, którzy szukają pięknych krajobrazów, ciekawej historii i aktywnego wypoczynku. Najpopularniejsze atrakcje turystyczne w parku:

 1. Spływ Dunajcem: Jest to jedna z najbardziej popularnych atrakcji w Pienińskim Parku Narodowym. Spływ odbywa się tratwami flisackimi, które przepływają przez przepiękny przełom Dunajca.
 2. Trzy Korony: Najwyższy szczyt Pienin, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę. Na szczyt można dojść pieszo lub wjechać kolejką linową.
 3. Wąwóz Homole: Jest to jeden z najpiękniejszych wąwozów w Pieninach. Wąwóz jest wąski i skalisty, a jego ściany sięgają nawet 100 metrów wysokości.
 4. Zamek w Niedzicy: Położony na skalistym wzgórzu nad Dunajcem. Zamek został wzniesiony w XIV wieku i jest jednym z najcenniejszych zabytków w Pienińskim Parku Narodowym.
 5. Sromowce Niżne: Niewielka miejscowość położona u ujścia Dunajca do Dunajca. W Sromowcach Niżnych znajduje się schronisko PTTK Trzy Korony, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na przełom Dunajca.
 6. Sosenka na Sokolicy: Sosna, która rośnie na skale na wysokości 750 metrów nad poziomem morza. Sosenka jest symbolem Pienin i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w parku.
 7. Zamek w Czorsztynie: Położony na skalistym wzgórzu nad Jeziorem Czorsztyńskim. Zamek został wzniesiony w XIV wieku i jest jednym z najcenniejszych zabytków w Pienińskim Parku Narodowym.
 8. Wodospad Siklawica: Najwyższy wodospad w Pieninach. Wodospad ma wysokość 70 metrów i znajduje się w Wąwozie Homole.
 9. Muzeum Pienińskie: Jest to muzeum położone w Szczawnicy. W muzeum znajduje się wystawa poświęcona historii i przyrodzie Pienin.
 10. Centrum Edukacji Przyrodniczej: Centrum położone w Krościenku nad Dunajcem. W centrum znajdują się wystawy edukacyjne poświęcone przyrodzie Pienin.

Oprócz tych atrakcji, w Pienińskim Parku Narodowym znajduje się wiele innych ciekawych miejsc i obiektów, które warto odwiedzić.

Ile kosztuje zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego?

Wstęp na teren Pienińskiego Parku Narodowego jest bezpłatny. Opłaty pobierane są jedynie za niektóre atrakcje turystyczne, takie jak:

 • Spływ Dunajcem: Bilet normalny kosztuje 40 zł, a bilet ulgowy 20 zł.
 • Ruiny zamku w Niedzicy: Bilet normalny kosztuje 7 zł, a bilet ulgowy 3,50 zł.
 • Wystawa przyrodnicza w Dyrekcji Parku: Bilet normalny kosztuje 3 zł, a bilet ulgowy 1,50 zł.
 • Galeria widokowa na Trzy Korony: Bilet normalny kosztuje 8 zł, a bilet ulgowy 4 zł.

Oprócz tych opłat, za niektóre usługi turystyczne, takie jak przewodnik lub wypożyczalnia sprzętu turystycznego, pobierane są dodatkowe opłaty.