Przepierzenie drewniane – co to jest i jak je wykonać?

Przepierzenie stanowi bardzo ciekawy sposób na taki podział domowej przestrzeni, który nie wymaga stawiania w niej całych ścian. To właśnie tego rodzaju rozwiązanie pozwala w estetyczny sposób oddzielić od siebie np. dwa pomieszczenia pełniące w mieszkaniu inne zadania i jednocześnie nie robić tego „na sztywno”, co mogłoby doprowadzić do optycznego zmniejszenia całej powierzchni. Jak w tym przypadku sprawdza się przepierzenie drewniane i jak można je wykonać?

Przepierzenie – co to jest i z czego można je wykonać?

Samo przepierzenie to swoista ścianka działowa, której główną zaletą jest określony stopień jej przejrzystości oraz to, że nie musi być wmurowywana w przestrzeń. Istnieją różne rodzaje przepierzeń i co ważne, wciąż architekci wnętrz wpadają na nowe pomysły, które mogą pasować do każdego, nawet najbardziej nowoczesnego wnętrza.

Podstawowe zadania przepierzenia to:

Podział pomieszczenia tak, by nie stanowiło ono wrażenia chaosu i nieuporządkowania

  • Wytyczenie np. z jednego większego pokoju osobnego miejsca typu biuro i garderoba, czy kuchnia i jadalnia, albo salon i mały aneks kuchenny
  • Utrzymanie wrażenia dużej wielkości pomieszczenia, przy jednoczesnym rozdzieleniu go na takie strefy, które pełnią różne zadania
  • Podniesienie dekoracyjności i funkcjonalności wnętrza
  • Zyskanie dodatkowej, małej strefy prywatności, np. w domach, w których jest jeden bardzo duży pokój, ale chce się go różnie wykorzystywać (oddzielna strefa kino-video, wypoczynkowa, gościnna)
  • Ukrycie mniej atrakcyjnych części mieszkania poprzez schowanie ich za przepierzeniem. Mało atrakcyjną częścią może być dla niektórych np. strefa przechowywania starych rzeczy, tych z rodzaju „kiedyś się przyda”, albo miejsce umieszczenia bojlera i innych domowych urządzeń.

Przepierzenie, jako działowa ścianka może być stałe lub ruchome. Stałe jest dopasowane do całej stylizacji wnętrza, tworząc z nim spójną całość, a ruchome daje opcję przenoszenia ścianki w różne miejsce. Ruchome przepierzenia często cechują się kółkami lub możliwością składania ścianki np. na tzw. harmonijkę.

Rodzaje przepierzeń i sposoby na podział wnętrza

Wśród najbardziej popularnych rodzajów przepierzeń, wyróżniamy przepierzenia:

Drewniane – oparte na budowie z cienkich desek w różnych wariacjach i kolorach. Z racji na możliwość bardzo szerokiego w pomysłach wykonania i artystycznego dopieszczenia, takie drewniane przepierzenia cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Poza samym podziałem przestrzeni wnoszą też do niej swoisty klimat natury i pasują do wykończeń nowoczesnych, skandynawskich i tradycyjnych. Przepierzenia można kupić w formie gotowej – w sklepach budowlanych, zamówić jako produkt robiony pod wymiar lub przy odrobinie umiejętności do majsterkowania – wykonać je samodzielnie.

Szklane – zrobione z hartowane szkła, odporne na mechaniczne uszkodzenia i stanowiące bardzo elegancki dodatek do wnętrza (może to być szkło transparentne, matowe dla większej prywatności, barwione na różne kolory czy nawet efektownie szronione). Niedawno do mody wróciły np. przepierzenia szklane z luksfery i szklanych pustaków.

Metalowe – najczęściej zrobione ze stali lub aluminium, chromowane lub lakierowane proszkowo na kolory ciemne. Takie działowe ścianki są zazwyczaj ażurowe. Zwykle metalowy typ przepierzeń dobrze sprawdza się w domach aranżowanych industrialnie i modernistycznie – stanowiąc dopełnienie całości stylizacji

Z tworzyw sztucznych – zarówno z plastików, jak i z tkanin. Tu przykładem może być przepierzenie harmonijkowe na styl dawnych drzwi składanych, ale oczywiście o wiele bardziej nowoczesne, przepierzenie w formie ruchomego parawanu czy zasłona z tkaniny rozsuwanej na odpowiedniej ramie. Bardzo często przepierzenia z tworzyw sztucznych imitują tez droższe od nich materiały: kamień, metal, drewno.

Z lekkiej dykty lub sklejki – w takim przepierzeniu można wycinarką samodzielnie wyciąć otwory, nadając całości ażurowy charakter.

Gdzie warto zastosować przepierzenie drewniane?

Drewniane przepierzenia bardzo dobrze sprawdzają się w różnych wnętrzach i do różnych zastosowań. Gdzie warto zastosować przepierzenie drewniane? Przykłady:

  • W pokoju dziennym: do oddzielenia od siebie strefy typowo wypoczynkowej i jadalnej, do wykonania swoistej biblioteczki z drewna, która stanowić będzie podziałkę między danymi częściami pokoju czy do zaznaczenia różnicy poziomów takiego pokoju np. gdy jego część główną od dodatkowej oddziela próg. Dalej, przepierzenie drewniane w salonie może dać nam osobną przestrzeń na sprzęt audio-video, czy zaznaczenie strefy muzycznej przy ładnym uporządkowaniu za ścianką płyt, głośników i wieży.
  • W kuchni: jako konstrukcja ażurowa wytyczająca osobne miejsce przygotowywania posiłków i osobne do ich spożywania. Niektórzy też tworzą przepierzenia tak, by oddzielić do głównego miejsca w kuchniach część przechowywania jedzenia np. małą spiżarkę.
  • W kawalerkach: jako dobry pomysł na oddzielenie miejsc o różnym przeznaczeniu np. sypialnia i część biurowa do pracy. Mała ilość miejsca nie pozwala zwykle na wstawienie klasycznej ściany, za to ażurowe, drewniane przepierzenie sprawdzi się w takim miejscu doskonale.
  • W biurach: np. do wydzielenia osobnych stanowisk pracy, tak by z jednej strony mieć całą kadrę na oku, a z drugiej by każdy zatrudniony miał dla siebie nieco prywatnej przestrzeni.
  • W garderobach: jako sposób wyznaczenia np. osobnej części garderoby dla mężczyzny i osobnej dla kobiety. Dodatkowe będzie też stanowić nowe miejsce np. na odzież dziecka, czy rzeczy przeznaczone typowo na wakacje i czas podróży.
  • Na balkonie: do odseparowania się od czujnego oka sąsiadów ale i np. do dyskretnego oddzielenia miejsca wypoczynkowego (stolik i krzesła) od przysłowiowej graciarni
  • W pokoju dziecięcym – pozwoli na wyznaczenie części przeznaczonej dla chłopca i dla dziewczynki (jeśli mieszkają wspólnie), ale i w pokojach osobnych dla dzieci np. na wydzielenie  nich strefy sypialnej i zabawowej.
  • Na poddaszu: do podziału dużej przestrzeni na kilka mniejszych np. na składowanie nieużywanych rzeczy, ozdób choinkowych, czy sprzętu do ćwiczeń.
  • W łazience: pod warunkiem, że jest ona duża i przestronna, jako metoda odgrodzenia części z suszarka i pralką od strefy wanny czy kabiny prysznicowej. Dodatkowo w łazienkach takie przepierzenia często służą do podkreślenia miejsca relaksu, a że są wykonane z naturalnego drewna, to mogą wzmacniać efekt wyciszenia się i wprowadzać do łazienki przytulny klimat.
  • W piwnicy – jako świetny patent na wytyczenie w niej osobnej części na urządzenia grzewcze, bojlery czy przechowywany tam, nieużywany sprzęt elektryczny a z drugiej – np. regał na domowe przetwory czy przestrzeń stworzoną w stylu małej spiżarni
  • W garażu – przepierzenie drewniane oddzieli np. strefę parkowania samochodu od narzędzi majsterkowicza, jego stołu do pracy itd. Tu dodatkowo, drewniane ażurowe ścianki mogą być dodatkowym miejscem np. do podwieszania lekki narzędzi, rękawic ochronnych, śrub posegregowanych w woreczkach itd.

Jak zrobić przepierzenie drewniane?

Czy ściankę działową z drewna można zrobić samodzielnie? Oczywiście! Mało tego, wcale nie jest to takie trudne, wystarczy kilka odpowiednich narzędzi, materiałów drewnianych i pomysł na formę! Jak zrobić proste przepierzenie drewniane?

Przygotuj: deski o szerokości ok 10 cm (nie szersze, bo ściana będzie wyglądać topornie), kątowniki, wiertarko-wkrętarkę, system do montażu na kołki drewniane, wkręty do drewna, piłę, płytę np. pleksi, szlifierkę do wygładzenia desek i pozbycia się ew. drzazg, papier ścierny, klej do drewna + do wykończenia na sam koniec: lakier, bejcę w wybranym kolorze lub farbę oraz pędzel.

  • Wszystkie deski przytnij do potrzebnych do przepierzenia rozmiarów, a następnie dokładnie je wygładź szlifierką, tak, by nie odstawały z nich żadne drzazgi
  • Połącz deski tak, jak zakłada to Twój plan na ściankę działową, tu optymalnie będzie wyciąg w każdej z desek otwór, a następnie dokonać ich połączenia kołkami drewnianymi, podklejając je dodatkowo klejem, dzięki czemu będą lepiej trzymać
  • Jeśli całość wygląda już odpowiednio, możesz od razu w tym punkcie wykończyć ściankę bejcą czy farbą, nadając jej ostateczny kolor. Można to również zrobić na końcu, ale gdy będzie już zamontowana w danym miejscu, może się to wiązać z większym chlapaniem, dlatego dobrze zadbać o to wcześniej
  • Ścianka może pozostać ażurowa (puste przestrzenie między deskami), ale możesz też zamontować w przegrodzie przejrzystą płytę pleksi. Plusem tego rozwiązania będzie mniejsze gromadzenie się kurzu w przestrzeniach i nieco większa prywatność, jaką zyska później np. osoba siedząca z jednej strony przepierzenia i ktoś znajdujący się z drugiej. Płytę pleksi docina się na wymiar powstałej ścianki, wywierca otwory i łączy ze stelażem wykorzystując wkręty do drewna

Ostatnim etapem w samodzielnej budowie drewnianego przepierzenia jest oczywiście postawienie ścianki i jej montaż. Optymalnie jest przytwierdzić ściankę w dwóch płaszczyznach: na dole, w styku z podłogą oraz u góry – do sufitu. Całość przykręca się wykorzystując kątowniki, kołki rozporowe i wkręty. Warto pamiętać, by przy finalnym montażu przepierzenia skorzystać ze wsparcia drugiej osoby, tak, by jedna mogła trzymać ściankę w stabilnej pozycji, bez jej przesuwania i zaburzania poziomu, a druga – montowała w tym czasie całość na wkręty.

Zadbanie we wnętrzach o odpowiednie przepieprzenie – ściankę działową pozwala na bardzo estetyczne uporządkowanie przestrzeni, wytyczenie w niej granic i jednocześnie zadbanie o to, by wyższy był komfort codziennego użytkowania pomieszczeń. Dodatkowo to także piękna, prosta forma dekoracji wnętrza, która tworzy w nim miłe dla oka aspekty wizualne.