Okap w szafce – największe zalety okapów do zabudowy

Okap w szafce to jeden z tych sprytnych dodatków kuchennych, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć nieprzyjemnego zapachu niektórych smażonych i gotowanych na kuchence potraw, podobnie jak i dużej ilości wilgoci, która towarzyszy gotowaniu posiłków. Praktyczny okap można dziś dostać w wielu wariantach, od wersji typowo wolno wiszących po takie, które montowane są na spodzie szafki i zajmują dzięki temu mniej miejsca. Jak wybrać i jakie są dodatkowe korzyści okapów? Podpowiadamy!

Wyciąg czy pochłaniacz?

Pierwszym krokiem przed decyzją o zakupie konkretnego okapu jest zrozumienie różnicy między klasycznym wyciągiem i pochłaniaczem. Te dwa pojęcia są ze sobą często mylone, a ponieważ różnica w oczyszczaniu powietrza z ich użyciem jest znacząca, to warto wiedzieć o niej wcześniej.

  • Wyciąg – to urządzenie, które kompleksowo usuwa zużyte powietrze z kuchni i dzięki specjalnemu montażowi wypuszcza je poza mury mieszkania. Tym samym z wnętrza całkowicie usuwane są brzydkie zapachy gotowania, wilgoć z nadmiaru pary wodnej, kurz i drobnoustroje. Jego praca jest cichsza niż pochłaniacza, a on sam nie musi pobierać powietrza przez filtry węglowe. Wyciąg wymaga podłączenia do szybu wentylacyjnego.
  • Pochłaniacz – to urządzenie nie posiadające wyciągu, które w nowoczesny sposób oczyszcza powietrze rozchodzące się po kuchni w czasie gotowania, ale nie usuwa go, tylko z powrotem wpuszcza do mieszkania. Tym samym powietrze jest oczyszczone, ale pochłaniacz pracuje bardzo aktywnie, więc co kilka miesięcy konieczne jest w nim wymienienie filtra, dzięki któremu działa sprawnie. Pochłaniacz nie wymaga podłączenia do szybu wentylacyjnego.

Pochłaniacz sprawdzi się w domach, w których nie ma możliwości podłączenia urządzenia do szybu wentylacyjnego. Wyciąg z kolei dobrze sprawdzi się tam, gdzie szyb jest dostępny i gdzie zależy nam na oszczędnościach. Ponieważ w wyciągu nie trzeba wymieniać filtrów (koszt ok 80 zł na kwartał), to nie ma też obawy o dodatkowe uszczuplenie domowego budżetu. Dodatkowo plusem wyciągu jest mniejsza emisja hałasu, cicha praca i znaczne redukowanie wilgotności powietrza, dzięki czemu na meblach i ścianach nie osadza się para wodna, a więc i zmniejsza się ryzyko rozwoju grzybów, pleśni i bakterii.

Jak dobrać wymiar okapu podszafkowego?

W przypadku podjęcia decyzji o zakupie okapu podszafkowego kluczem jest dobre dopasowanie jego wymiaru, tak by w stosunku do znajdującej się niżej kuchenki nie był ani za duży, ani za mały. Najbardziej optymalnym sposobem dobrania rozmiaru jest dostosowanie go do wielkości płyty grzewczej – bez względu na to, czy mamy do czynienia z kuchenką gazową czy elektryczną. Standardowe rozmiaru okapów wynoszą około 50-60 cm szerokości i są dobrane do większości mebli typu uniwersalnego. Zakup okapu większego lub dużo mniejszego jest rzadki, ale może być wymagany np. do specjalistycznych, projektowanych na wymiar kuchenek grzewczych – nie tradycyjnie czteropalnikowych, a większych. W sklepach można dostać okapy podszafkowe o szerokości 70 do nawet 100 cm, ale po nie sięga się zdecydowanie rzadziej.

Jak dobrać okap do szafki?

Większość osób rozpoczyna dobór okapu do szafki przez pryzmat jego wizualnego dostosowania do wnętrza. Oczywiście, to ważne, żeby zachować spójność aranżacji, ale warto pamiętać, że sam wygląd nie powinien tu być rzeczą kluczową. Zdecydowanie ważniejsze są dwa czynniki:

  • Wydajność pracy okapu
  • Głośność działania

To właśnie one decydują o tym, czy użytkowanie urządzenia będzie komfortowe i czy zapewni w domu wszystko to, czego oczekuje się od okapu.

Wydajność powinna być taka, by całe kuchenne powietrze zostało przefiltrowane przynajmniej 6 razy w ciągu doby. Zależnie od wielkości kuchni mnożymy tu jej gabaryty (policzone w metrach sześciennych) razy dziewięć, co pozwoli nam uzyskać liczbę średniej wydajności sprzętu. Przy mnożniku razy dwanaście wydajność będzie dostosowana do maksymalnego biegu okapu, ale ponieważ tego nie uruchamia się przez cały dzień, to swobodnie można przyjąć mnożenie razy dziewięć. Niektórzy stosują też mnożnik razy sześć – określający wydajność na minimalnym biegu okapu.

Głośność sprzętu określana jest przez producentów w decybelach (dB) i co do zasady nie powinna przekraczać ona 50 dB przy działaniu na średnim biegu.

Emisja dźwięku i wydajność okapu kuchennego – od czego zależy?

Szczegółowa emisja dźwięku i wydajność okapu kuchennego zależą od:

  • Średnicy kanału, który odprowadzać będzie opary do komina lub szybu wentylacyjnego – każdorazowo taką średnicę zaleca do danego urządzenia jego producent, więc może się okazać, że jeśli kupimy okap o danych parametrach głośności i wydajności, ale w domu posiadamy szyb o mniejszej średnicy kanału, to wydajność okapu będzie niższa, a jego praca głośniejsza.
  • Ilości zakrętów kanału – im mniej tym lepiej dla pracy urządzenia
  • Długości kanału
  • Drożności komina wentylacyjnego i jego przekroju
  • Prawidłowego montażu urządzenia – musi być solidny i nie może powodować drgań w czasie pracy
  • Stosowanych w urządzeniu filtrów – o ile mamy nie wyciąg, a pochłaniacz
  • Stopnia zabrudzenia filtru przeciwtłuszczowego

Wszystkie te czynniki mają w praktyce duży wpływ na to, czy emisja dźwięku oraz wydajność okapu będą dokładnie takie, jak określił to producent, czy też nie.

Jak zamontować okap w szafce?

O tym, jak zamontować okap w szafce mówią wprost instrukcje poszczególnych okapów kupowanych od różnych producentów. W większości zasada montażu jest taka sama i uwzględnia przede wszystkim dokładność mocowania oraz stabilność niepowodującą drgań sprzętu w czasie pracy na najwyższym biegu.

Jak zamontować okap w szafce?

  • Zgodnie z instrukcją producenta wycinamy w szafce otwory – wyłącznie we wskazanych w produkcie miejscach
  • Prace wykonujemy ostrożnie, tak by nie uszkodzić ani szafki, ano nowego okapu
  • W trakcie prac usuwamy z okapu filtry aluminiowe i węglowe – dla bezpieczeństwa
  • Po wywierceniu otworów nieprzelotowych, umieszczamy w nich wkręty
  • Mocujemy kątowniki lub inne elementy, pełniące w danym modelu rolę montażowych
  • Po założeniu całości – ponownie umieszczamy w okapie wyjęte wcześniej filtry

Ważne: Bez względu na to, czy mocujemy okap w szafce czy pod szafką, nigdy nie uruchamiamy urządzenia do sieci zanim wszystkie prace nie zostaną zakończone! Sprawdzamy też czy napięcie sieciowe w domu odpowiada temu, które rekomendowane jest na okapie.

Okap podszafkowy umieszcza się od spodu kuchennej szafki – w określonej odległości od płyty gazowej lub elektrycznej. Tym samym przy montażu szafki warto pamiętać, żeby nie wisiała ona zbyt nisko, bo po pierwsze, utrudni wygodne gotowanie przy kuchence, a po drugie, może zaburzyć wydajność zamontowanego do niego okapu.

  • Minimalna odległość okapu od kuchenki elektrycznej to ok. 50 cm
  • Minimalna odległość okapu od kuchenki gazowej to ok. 60 cm
  • Mocowanie okapu zawsze wykonuje się w ochronnych rękawicach i zgodnie z przepisami dot. odprowadzania powietrza z pomieszczeń
  • Nigdy nie montujemy pod szafką okapu, który nosi ślady uszkodzenia!
  • Zawsze upewniamy się, czy w miejscach wiercenia nie znajdują się przewody instalacji elektrycznej oraz czy w zasięgu są gniazdka do podłączenia okapu do prądu

Przy większości okapów niezbędne do montażu będą takie narzędzia, jak: wiertarka lub wkrętarka, śrubokręt, wkręty do drewna, poziomica, miarka, ołówek, a czasem również pila do cięcia drewna. Zawsze też stosujemy się do konkretnej instrukcji montażu znajdującej się w opisie produkty i na jego etykiecie.

Jak zabudować okap w szafce?

Bardzo popularną metodą montażu urządzenia oczyszczającego kuchenne powietrze jest jego zabudowanie w szafce. Chodzi tu o to, by jak najmniejsza część urządzenia była widoczna z zewnątrz. Do tego celu w danej szafce wycina się od spodu szeroką wnękę, przez którą będzie można wsunąć górną część okapu do szafki. Ten sposób doskonale sprawdza się do wprowadzenia okapu np. do wnętrz cechującą się bardzo specyficzną stylistyką i aranżacją, a w których „wielki blaszany okap” mógłby po prostu źle wyglądać. Ukrycie go w szafce za zamkniętymi drzwiczkami pozwoli na zachowanie aranżacyjnej spójności.

Czy okap podszafkowy musi być pod szafką?

Nazwa okap podszafkowy sprawia, że wiele osób pyta o to, czy okap podszafkowy musi być zawsze montowany pod szafką? Otóż nie! Urządzenie tego typu może swobodnie stanowić samodzielny okap wprost mocowany do ściany i wcale nie trzeba go przykręcać do spodu szafki. Nazwa ma sugerować taką możliwość i przeznaczenie, ale typowe okapy podszafkowe nie wykluczają ich przytwierdzenia do ściany, więc swobodnie można je tak zamontować.

 Wady i zalety okapów podszafkowych

O czym trzeba wiedzieć, kiedy decydujemy się na zakup okapu i jakie niesie on za sobą korzyści? Jakie są najważniejsze wady i zalety okapów podszafkowych?

Zalety okapów podszafkowych

  • Doskonale sprawdzą się w małych kuchniach, w których nie ma miejsca na wielkie okapy zabierające przestrzeń
  • Świetnie pasują do niewielkich kuchni w blokach
  • Nie wymagają bezpośredniego podłączenia do wentylacji
  • Są proste w montażu i przy odrobinie zdolności manualnych można się swobodnie pokusić o ich samodzielne założenie, bez wzywania do tego fachowca
  • Są dużo tańsze niż tradycyjne okapu kominowe
  • Dobrze oczyszczają powietrze w kuchni, pomagając minimalizować ilość pary wodnej osadzającej się na ścianach i meblach, a tym samym zmniejszają namnażanie się w pomieszczeniu grzybów

Wady okapów podszafkowych

Z racji na wydajność nie sprawdzą się do dużych kuchni. Przy metrażu większym niż 20 metrów kwadratowych zaleca się sięgnięcie po inne urządzenia oczyszczające powietrze. W tym przypadku okap podszafkowy będzie miał do nich za małą wydajność

Nie wymieniają one powietrza na nowe, a jedynie oczyszczają je, z powrotem wprowadzają przefiltrowane i pozbawione zanieczyszczeń – do wnętrza.

Dopasowanie okapu podszafkowego do wystroju kuchni

Dla wielu osób dopasowanie okapu podszafkowego do wystroju kuchni jest bardzo ważne, dlatego współcześni producenci oferują modele w różnych kolorach, ale takich, które zapewniają uniwersalność w zestawieniu z różnorodnymi barwami mebli kuchennych. Najczęściej są to okapy szare, srebrne metaliczne, czarne lub białe. Oczywiście można pokusić się też o okap projektowany na indywidualne zamówienie, ale jego koszt będzie przynajmniej kilka razy wyższy niż standardu.