Jak prawidłowo malować sufit aby uniknąć smug? Od której strony zacząć?

Malowanie sufitu w celu uniknięcia smug wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Od czego zacząć i o jakich czynnościach pamiętać, by zrobić to dobrze i wyeliminować ryzyko poprawek?

Dlaczego najpierw maluje się sufit?

Sufit maluje się najpierw z kilku powodów:

 • Sufit jest wyżej niż ściany, więc łatwiej jest go pomalować w pierwszej kolejności. Po pomalowaniu sufitu można swobodnie poruszać się po pokoju, nie martwiąc się o zabrudzenie ścian farbą.
 • Sufit jest płaski, więc łatwiej jest uzyskać na nim jednolity kolor. Ściany są często nierówne, co może utrudniać nakładanie farby w jednolitym kierunku.
 • Sufit jest zwykle bardziej widoczny niż ściany. Dlatego ważne jest, aby był pomalowany dobrze i równomiernie.

Oczywiście, można malować najpierw ściany, a potem sufit. Jednak jest to mniej wygodne i może prowadzić do powstania smug na suficie.

Przygotowanie sufitu do malowania – od czego zacząć?

Przygotowanie sufitu do malowania to bardzo ważny etap, który pozwoli uzyskać równomierny i trwały efekt. Aby rozpocząć, należy:

 1. Usunąć wszystkie zabrudzenia, kurz i pajęczyny z sufitu. Można do tego użyć miotły, odkurzacza lub gąbki z ciepłą wodą z mydłem malarskim. Jeśli na suficie znajdują się plamy, należy je również usunąć.
 2. Jeśli sufit jest bardzo nierówny, należy go zagruntować. Gruntowanie wyrównuje powierzchnię i zwiększa przyczepność farby. Do gruntowania najlepiej sprawdzi się grunt akrylowy lub poliuretanowy. Grunt należy nakładać równomiernie za pomocą wałka lub pędzla.
 3. Zabezpieczyć podłogę i inne powierzchnie, które mogą zostać zabrudzone farbą. Wykorzystaj do tego folię malarską lub starą gazetę. Folię należy rozłożyć na podłodze i przykleić jej brzegi taśmą malarską.

Jak malować sufit żeby nie było smug? Instruktaż krok po kroku

Przygotowanie: przygotuj pomieszczenie zgodnie z wcześniej wymienionymi krokami.

Malowanie

 1. Zagruntuj sufit. Gruntowanie wyrównuje chłonność podłoża i zapobiega powstawaniu smug.
 2. Nakładaj farbę w dwóch warstwach. Pierwszą warstwę równomiernymi, nachodzącymi na siebie pasami, od źródła światła w głąb pomieszczenia. Drugą warstwę nakładaj po wyschnięciu pierwszej. Ważne: Nałoż drugą warstwę farby, postępując w tym samym kierunku, w którym malowałeś pierwszą.
 3. Na koniec pomaluj brzegi sufitu. Użyj do tego małego wałka lub pędzla.

Pamiętaj, że:

 • Najlepsze warunki do malowania sufitu to temperatura od 18 do 23 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza nie wyższa niż 80%.
 • Nie nakładaj zbyt grubej warstwy farby.
 • Po zakończeniu malowania usuń folię lub gazety z podłogi i mebli.

Dodatkowe wskazówki

 • Aby uniknąć smug, nabieraj na wałek lub pędzel odpowiednią ilość farby. Nadmiar farby odsącz na kratce malarskiej.
 • Maluj równomiernymi, nachodzącymi na siebie pasami.
 • Nakładaj drugą warstwę farby dopiero po wyschnięciu pierwszej.
 • Jeśli na suficie znajdują się jakieś niedoskonałości, możesz je ukryć, nakładając drugą warstwę farby w innym odcieniu.

Malowanie bez smug – kierunek malowania

Kierunek malowania ma kluczowe znaczenie dla uzyskania równej i bezsmugowej powierzchni. Dzięki temu ewentualne smugi czy drobne nierówności staną się mniej widoczne.

 • Jeśli malujesz wałkiem, kierunek malowania powinien być jednolity na całej powierzchni. Najczęściej stosuje się ruchy góra-dół lub w ukos. Ważne jest, aby ruchy były równoległe do siebie i nie nachodziły na siebie.
 • Jeśli malujesz pędzlem, kierunek malowania powinien być taki sam jak w przypadku wałka. Najczęściej stosuje się ruchy w ukos, aby farba lepiej się rozprowadzała.

Z której strony zacząć malować sufit?

Najlepiej zacząć malowanie sufitu od jednego z narożników pomieszczenia. Następnie, postępując w kierunku od źródła światła, czyli od okna w głąb pomieszczenia, pomaluj kolejne pasy sufitu. Dzięki temu ewentualne smugi czy drobne nierówności staną się mniej widoczne. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się kilka okien, wybierz to, które jest lepiej oświetlone.

Jak się maluje sufit do okna czy od okna?

Najlepiej malować sufit od okna w głąb pomieszczenia. Dzięki temu ewentualne smugi czy drobne nierówności staną się mniej widoczne. 

Malowanie sufitu do okna ma kilka zalet:

 • Dzięki temu światło słoneczne nie będzie padać poprzecznie na smugi pozostawione przez wałek lub pędzel, co uwydatniłoby je, zamaist ukryć.
 • Farba będzie się lepiej rozprowadzać, ponieważ nie będzie spływać z sufitu.
 • Malowanie będzie przebiegać szybciej i sprawniej.