O zaletach farby kazeinowej zrobiło się głośno w momencie gdy coraz większą popularność zaczęło zyskiwać samodzielne odnawianie mebli. Wcześniej takimi działaniami zajmowali się głównie fani nadawania starym meblom nowego życia, ale dziś coraz więcej osób, nawet tych bez doświadczenia w odrestaurowywaniu mebli, chce spróbować swoich sił. Głównym produktem, który wykorzystują od nadania domowym klasykom nowych barw jest właśnie farba kazeinowa. Dlaczego ona i jakie ma zalety? Jak wpływa na stare meble i co może zmienić w ich wyglądzie? Sprawdzamy!
Co to jest farba kazeinowa?
W odróżnieniu od większości znanych nam rodzajów farb, kazeinowa oparta jest na mieszanie frakcji zwierających węgiel, tlen, azot, fosfor, siarkę, wodór i co ważne: ponad dwadzieścia różnych aminokwasów. Naukowiec powiedziałby więc wprost, że oparta jest na biologicznej kazeinie, czyli białku wyodrębnionym z mleka ssaków, ale w tym przypadku powstałym sztucznie, w specjalistycznym laboratorium. Ilość aminokwasów zawarta w farbie kazeinowej jest kluczem do zrozumienia zalet tego produktu.
Farba kazeinowa w szczegółach:
- Białko kazeiny miesza się z wapnem, wskutek czego powstaje dobrze wiążący środek do farb i klejów. Kazeina jest sama w sobie środkiem wiążącym całej farby o tej samej nazwie.
- Mleczna konsystencja wynikająca z zawartości białka, przypomina nieco farbę kredową, ale jest od niej odrobinę gęstsza (jak śmietana) i ma bardzo dobry poziom krycia powlekanej nią powierzchni
- W praktyce farba kazeinowa jest biała, ale dodaje się do niej szereg różnych pigmentów, uzyskując tą drogą ogromny wybór barw – idealny do dopasowania do różnych mebli i tego, jaki ich odcień chcemy finalnie uzyskać.
- Ma matowy, delikatnie chropowaty efekt przez co wygląda bardzo naturalnie
- Jest dostępna jako gotowy produkt lub proszek do zmieszania z wodą w proporcjach 1:1, co zwiększa jej ekonomiczność. Z 10 kg farby w proszku uzyskuje się aż 20 litrów gotowego produktu do renowacji i odmalowywania mebli
- Odnawianie mebli tą farbą świetnie sprawdza się przy stylu rustykalnym, etno, klasycznym, retro, ale i skandynawskim czy nawiązującym do klimatów fabrycznych.
Ciekawostka: już wieki temu białko kazeina było wykorzystywane w malarstwie freskowych. Do dziś wiele przykładów malowania taką farbą można podziwiać w starych pałach i dworkach. Trwałość farby kazeinowej jest więc jedną z jej najważniejszych zalet.
Gdzie sprawdzi się farba kazeinowa?
Farba kazeinowa sprawdzi się do odrestaurowywania wszystkich tych mebli, które mają dla nas wartość np. sentymetalną, ale z racji nadgryzienia zębem czasu, nie chcieliśmy już ich wystawiać na widoku. Stare, zniszczone, poszarzałe powierzchnie drewniane nabiorą z użyciem tej farby zupełnie nowego blasku. Podobnie można nią doskonale odnowić domowe dekoracje, ozdoby czy komodę, na której frontach stara farba zaczęła pękać lub widoczne są wyraźne odpryski i ubytki.
Farby kazeinowe – zalety
Jakie są najważniejsze zalety farby kazeinowej i dlaczego do odnawiania mebli sięga się właśnie po nią? Przyjrzyjmy się podstawowym korzyściom tego specjalistycznego produktu.
- Trwałość i odporność – produkt ma silne właściwości wiążące, co sprawia, że jest odporny na szybkie ścieranie się i zarysowania. Bardzo dobrze pokrywa powierzchnię i to nawet przy jednej warstwie malowania, bez konieczności powtarzania całego procesu. Jednocześnie, przy dobrym kryciu drewnianych desek, nie maskuje całkowicie ich efektownego usłojenia, sprawiając że odnowiona całość robi duże wrażenie.
- Szybki czas wysychania – pomalowania farbą kazeinową mebli czy np. drewnianych ozdób i dekoracji nie wymaga kilkudniowego wietrzenia pomieszczenia, ani zbyt długiego oczekiwania na to, by znów można była z malowanego przedmiotu korzystać. Farba schnie szybko i nie trzeba dodatkowo zabezpieczać mebla świeżo po jego pomalowaniu.
- Łatwość nakładania – konsystencja farby kazeinowej podobnie jak i możliwość kupienia jej w gotowej do malowania mieszance sprawiają, że rozprowadza się ja po powierzchni wyjątkowo łatwo. Nawet laik poradzi sobie bez problemu!
- Naturalne składniki – bezpieczne dla alergików i dzieci. Farbą można swobodnie malować meble w pokojach dziecięcych czy pomieszczeniach, w których przebywają osoby wrażliwe na tradycyjne farby.
- Unikatowy efekt końcowy – w odróżnieniu np. od farby olejnej, która sprawia wrażenie błyszczącej, sztucznej „maski” nałożonej na drewno, farba kazeinowa tworzy na nim efekt bardzo naturalny. Z jej użyciem łatwo uzyskuje się efekt matowienia powierzchni, przecierania, przenikania odcieni. Tym samym stary mebel po malowaniu może wyglądać tak, jakby celowo go patynowano, tworząc wrażenie postarzenia o kilkadziesiąt lat i uwidaczniając jego pęknięcia, słoje, rysy.
- Paroprzepuszczalność – białka zawarte w farbie kazeinowej pozwalają jej oddychać, dlatego oddycha też pokryte nią drewno. To dzięki temu cała struktura nie ma zapchanych porów i zabezpiecza drewno przed butwieniem oraz tworzeniem się w nim zarodników grzybowych.
- Możliwość uzyskania różnych efektów przy użyciu różnego pędzla – pędzel o włosiu grubszych i sztywniejszym, da powierzchni więcej wyrazistości i ostrości, a pędzel miękki pozwali uzyskać subtelne przetarcia przyciągające wzrok.
- Duża różnorodność kolorów i wykończeń – to pozwoli stworzyć na powierzchni mebli nawet najbardziej nieoczekiwane dekoracje
- Bardzo dobra przyczepność do podłoża – nie wymaga wielu warstw malowania
- Szybki sposób na efektowną metamorfozę – z ich użyciem bez większych wyzwań można odnowić meble samodzielnie.
Ciekawostka: dziś kazeinowe farby są bardzo chętnie stosowane do odnawiania starych powierzchni drewnianych i mebli np. w kościołach, świątyniach, obiektach sakralnych i zabytkowych.
Jak używać farb kazeinowych?
Najlepszymi powierzchniami do używania na nich farb kazeinowych są powierzchnie z drewna. Mogą to być np. stare komody, antyczne sekretarzyki wymagające odrestaurowania, domowe meble, krzesła, dekoracje rzeźbione w drewnie, szafki, półki, wieszaki z drewna itd. Jak używać farb kazeinowych?
- Dokładnie oczyścić malowany mebel i go zeszlifować – nie ma potrzeby zdzierania z niego starych warstw farby, niemniej efekt będzie lepszy po szlifowaniu
- Odtłuścić powierzchnię jeśli była bardzo stara – np. ekstrakcyjną benzyną
- Przygotować farbę – dokładnie wymieszać (!) oraz narzędzia malarskie. Doskonale sprawdzi się pędzel do drewna o takim włosiu, jakiego efekt chcemy uzyskać. Inny do powierzchni, która ma wyglądać jak przecierana, postarzana, a inny do odnowienia na gładko.
- Pomalować dokładnie całość
Na koniec można położyć warstwę wosku, lakieru do drewna lub np. lekko przeszlifować narożniki papierem ściernym, co pozwoli uzyskać efekt większego postarzenia (nie widać, że farba jest nowa)
Czy farbę kazeinową trzeba zabezpieczyć?
Dobrze wymieszana i poprawnie nałożona na powierzchnię mebli farba kazeinowa jest formą bardzo trwałą i co do zasady nie ma potrzeby jej dodatkowego zabezpieczania. Niemniej, jeśli np. mieszankę szykowaliśmy z proszku łączonego z wodą i nie mamy stuprocentowej pewności co do jej konsystencji, to możemy warstwę dodatkowo wzmocnić. Jak to zrobić? Żywotność desek pomalowanych farbą kazeinową skutecznie zwiększy pociągnięcie jej woskiem, olejem do olejowania drewna lub polakierowanie całej powierzchni. Plusem każdej z tych czynności jest uzyskanie jeszcze większej trwałości samej farby i ochrona przed jej ścieraniem się.
Czym różni się farba Kazeinowa od kredowej?
Podobieństwo farb kazeinowej i kredowej sprawia, że wiele osób o mniejszej wiedzy, co do znaczenia i działania tych dwóch produktów, bierze je za identyczne, a to nie jest prawda. Czym różni się farba Kazeinowa od kredowej? Kazeinowa jest jedną z odmian farb kredowych – ale nie na odwrót! W składzie farb kazeinowych jest około 35% kredy podczas gdy w typowo kredowych jest jej znacznie więcej. Farba kredowa dzieli się na takie podrodzaje jak kazeinowa, magnetyczna, żywicowa, mineralna, klejowa i na bazie emulsji olejowej. Każdy z tych rodzajów ma nieco inny skład i wykorzystywany jest do odmiennych zastosowań.