Zegary mechaniczne spopularyzowano w Europie już w XIV wieku. Wraz z rozwojem technologii powstawały różnorodne modele wyposażone w coraz nowocześniejsze mechanizmy. Zmieniał się także ich wygląd – rzemieślnicy tworzyli już nie tylko przedmioty codziennego użytku, ale wyróżniające się oryginalnością i elegancją czasomierze. Przedstawiamy najciekawsze modele antycznych zegarów.Antyczny zegar „Kareciak”
„Kareciaki” to antyki zegary z mechanizmem sprężynowym, których powstanie datuje się na początek XIX wieku. Były wówczas nieodłącznym elementem podróży – arystokraci zabierali je ze sobą do karety, stąd nazwa „Kareciak”. Obecnie uznaje się je za rzadkie okazy, dlatego mają sporą wartość, bowiem mimo niewielkich wymiarów, można je sprzedać nawet za kilka tysięcy złotych.
Obudowę zegara wykonywano zazwyczaj z mosiądzu, czasem srebra, a tarczę emaliowano. Jednak tym, co go wyróżnia spośród innych czasomierzy, jest praktyczny uchwyt. Taki antyk ma subtelny i elegancki charakter, dlatego warto ustawić np. w gabinecie na biurku lub na szafce nocnej w sypialni.
Antyczny zegar „Dziadek”
Historia zegarów „Dziadków” sięga 1670 roku, kiedy Anglik William Clement stworzył pierwszy model. Dziś uważa się je za jedne z najbardziej majestatycznych zabytkowych czasomierzy – większość z nich ma 2 metry wysokości. Z tego względu wyglądają najlepiej w dużych i przestronnych pomieszczeniach, nie tylko w domach, ale też gabinetach i biurach.
Takie zegary mają też charakterystyczne wahadło, które co godzinę donośnie dzwoni. Ich obudowy wykonane są z drewna, najczęściej orzecha, wiśni, dębu, a tarcza i wahadło z mosiądzu. Czasem do elementów ozdobnych wykorzystywano też srebro lub złoto. Takie zegary antyki znajdziesz w ofercie targów organizowanych przez firmę Antyki Bronisze.
Antyczny zegar figuralny
Zegary figuralne to rodzaj niewielkich starych zegarów kominkowych – antyków, które powstawały we Francji już w XVIII wieku. Jednak wyróżnia je to, że bardziej przypominają dzieła sztuki niż przedmioty codziennego użytku. Często są ozdobione figurami przedstawiającymi cherubinki, zwierzęta, postacie mitologiczne.
Niezwykłe wzornictwo sprawia, że warto je wyeksponować, np. ustawiając w salonie na komodzie lub regale. Takie czasomierze są wyposażone w mechanizm wahadłowy, a obudowę wytwarzano z brązu, marmuru, porcelany czy kamieni szlachetnych. Duża część zegarów figuralnych pochodzi z epoki napoleońskiej, gdy królował styl empire – wyróżnia je złocona powierzchnia i bogate zdobienia.
Antyczny zegar z kukułką
Zegary z kukułką pochodzą z regionu górskiego o nazwie Schwarzwald, który znajduje się w południowo-zachodniej części Niemiec. Oryginalne zegary z kukułką produkowane były z drewna lipowego, którego miękkość pozwala na rzeźbienie wyrafinowanych form.
W antycznych czasomierzach wykorzystano mechanizm napędzany ciężarem, który sprawia, że o pełnej godzinie kukułka wyskakuje z zegara i wydaje charakterystyczny dźwięk, przypominający prawdziwe odgłosy wydawane przez ptaka.
Takie antyki są zdobione motywami łowieckimi oraz leśnymi, które sprawiają, że wyróżniają się na tle innych modeli. Zegar z kukułką pasuje nie tylko do wnętrz w góralskim stylu, ale też do innych aranżacji, którym chcemy nadać bardziej przytulny, rustykalny charakter.
Stare zegary antyki mają nie tylko ponadczasowy urok, ale są też świetnym pomysłem na inwestycję – rzadkie okazy warte są nawet kilkadziesiąt tysięcy.