Rodzaje muszek w domu. Jak się ich pozbyć?

Uciążliwe w domu muszki stanowią często problem, z którym po pierwsze trudno jest sobie szybko poradzić, a po drugie – z którym zwyczajnie czujemy się źle. Od dawna mówi się o tym, jak wiele zarazków, bakterii i brudu przenoszą na odnóżach owady, więc kiedy pojawiają się wewnątrz mieszkania, warto się działać natychmiast. Jakie znamy rodzaje domowych muszek i jakich metod użyć, żeby możliwie szybko pozbyć się z mieszkania tych nieproszonych gości? Podpowiadamy!

Co oznaczają muszki w domu?

Przede wszystkim muszki w domu nie muszą od razu sugerować katastrofy, ale im dłużej będziemy zwlekać z ich usunięciem, tym gorzej. Co oznaczają muszki w domu? Kilka najważniejszych rzeczy:

  • Przenoszenie bakterii z różnych miejsc – na inne, np. z toalety na kuchenne blaty, z resztek płynu do naczyń i jedzenia w zlewozmywaku – na talerze
  • Pojawienie się prawie niewidocznych gołym okiem muszych odchodów, które niestety większość z nas zje w pożywieniu lub dotknie, potem przesunie po twarzy czy ustach
  • Zwiększone ryzyko uszkodzenia domowych roślin – niektóre typu muszek żerują na liściach, zwłaszcza tych kwiatów, które wymagają częstego podlewania
  • Nieprzyjemne wrażenia estetyczne i przeszkadzanie w codziennym życiu: muszki oblepiają meble, urządzenia, latają przed oczyma i trudno je po prostu zabić

Warto dodać, że bez działań zaradczych niemal stuprocentowo pewne jest, że muszki będą się rozmnażać i będzie ich w domu coraz więcej. Tam, gdzie mają stworzone dobre warunki do życia (pokarm i wilgoć) – będą się chętnie mnożyć, tworząc całe owadzie kolonie.

Rodzaje muszek w domu

Jakie wyróżnia się rodzaje muszek w domu i skąd się one w nim biorą? Trzy najbardziej popularne typy muszek, które dobrze się czują w ludzkich mieszkaniach to:

  • Muszki owocówki – zdecydowany numer jeden wśród uciążliwych, domowych muszek. Ich nazwa nie jest przypadkowa: te maleńkie owady żerują na przejrzałych owocach i lgną do nich niemal automatycznie. Mało tego, w owocach składają jaja, a z tych w bardzo szybkim tempie wykluwa się ich potomstwo. Wystarczy kilka dni by w domu pojawiły się ich całe setki! Najczęstszy okres ataku owocówek w mieszkaniach to późne lato i jesień, kiedy też w domach pojawia się więcej owoców. Te, które znajdują się na widoku oraz te z przegniłych w koszu czy zlewozmywaku resztek są dla nich miejscem jedzenia i składania jaj. Trudno ustrzec się ataku owocówek ponieważ ich larwy znajdują się na owocach – i tych kupowanych w sklepach i tych przynoszonych z własnego ogrodu.
  • Muszki ziemiórki – często nazywane muchówkami. Od owocówek odróżnia je kolor i wygląd – są czarne, małe i mają dość wyraziste czułki. Do tego są wyjątkowo smukłe, skoczne i bardzo zwinne. Miejscem ich żerowania są rośliny domowe – muchówka nie tknie owoców, ale już kwiaty doniczkowe, ich łodygi, korzenie i liście, jak najbardziej! Ziemiórki składają jaja w ziemi (stąd ich nazwa), a ponieważ jaja są drobne i przezroczyste to nie sposób jest je dostrzec wcześniej. Szybko się rozmnażają i nietępione mogą tworzyć coraz szybciej rozbudowujące się kolonie. Najczęściej atakują domy zimą, kiedy trwa okres grzewczy – lubią ciepło i wilgoć i takich właśnie szukają warunków do życia.
  • Mączlik szklarniowy – to również muszka, która żeruje na roślinach. Jej biały, wyrazisty wygląd sprawia, że rozpoznaje się ją niemal w mgnieniu oka. Mączliki szklarniowe są znacznie większe od drobnych owocówek i muchówek, dlatego szybciej też zaczynają w codziennym życiu przeszkadzać. Można je rozpoznać po długich, białych skrzydłach, które są większe od ich ciała. Mączliki jedzą sok z warzyw, dziurkując je i plamiąc, a w dłuższym czasie lub przy zmasowanym ataku – prowadzą także do ich obumierania. Pierwszym sygnałem, że warzywo zostało zaatakowane mącznikiem jest charakterystyczny nalot grzybiczy na liściach. Drugi sygnał to pierwsze dorosłe osobniki obsiadające roślinę. Trzeci – gdy mączlikom nie wystarcza już jeden zaatakowany kwiat i zaczynają fruwać po domu w poszukiwaniu kolejnych.

Jak pozbyć się małych muszek z domu?

Na szczęście, choć samo życie w towarzystwie domowych muszek potrafi być nerwowe, a owady te wyjątkowo się człowiekowi naprzykrzają, to ich zwalczenie nie jest bardzo trudne. Wystarczy wykorzystać do tego odpowiednie, gotowe preparaty albo postawić na domowe sposoby, by pozbyć się ich nawet w kilka dni. Ważne: im dłużej będziemy odkładać usunięcie muszek, tym ciężej będzie sobie z nimi poradzić, bo kolonia będzie już rozwinięta i zapewne od dłuższego czasu, w najlepsze składała w domu kolejne jaja.

Środki do zwalczania muszek w domu

  • Środki ochrony roślin – dostępne w każdym sklepie ogrodniczym i w wielu sklepach budowlanych
  • Na ziemiórki i mączliki – środku aplikowane wprost do podłoża domowych roślin, poprzez ich rozcieńczenie z wodą i podlanie.
  • Na owocówki – pułapki słodko pachnące, które wabią muszki, łapią do środka i już nie pozwalają im wyjść
  • Pałeczki doglebowe – na muchówki i mączliki, ale działają też dość dobrze np. na mszyce
  • Tablice lepowe  – zarówno te wbijane w ziemię, jak i np. przyklejane do kuchennych płytek, framug drzwi czy mebli. Lep nie pozwala przyklejonej do niego muszce uciec. Tu warto kupić kilka tablic lepowych tak, by po usianiu ich muszkami i stracie przyczepności, móc je wymienić na nowe.

Domowe sposoby na muszki

Poza specjalistycznymi środkami do zwalczania muszek warto wypróbować też domowe metody. Szczególnie przydadzą się wtedy gdy nie mamy możliwości natychmiastowego zakupy preparatów biobójczych, a chcemy zacząć działać od razu. Jakie Domowe sposoby na muszki sprawdzają się najlepiej?

  • Podlewanie roślin zaatakowanych muchówkami lub mączlikiem wywarem z pokrzywy, czosnku lub skrzypu polnego. Uwaga: wywar musi być chłodny!
  • Umieszczenie części surowego ziemniaka w doniczce – to patent, w którym skrobia zostaje wykorzystana do walki z ziemiórkami. Jej silne działanie likwiduje chowające się w glebie owady oraz ich larwy nawet w kilkanaście godzin.
  • Przesuszenie roślin – tylko w przypadku ziemiórek, które wyjątkowo lubią wilgoć. Jeśli czas bez podlewania roślin jest krótki – one same to przetrwają, ale już larwy i dorosłe osobniki muchówki nie.
  • Przemycie korzeni kwiatów doniczkowych roztworem mydła potasowego. Czarne muszki szybko powinny dzięki temu zniknąć.
  • Domowe pułapki na owocówki: do słoika wlewamy mało wody i trochę octu jabłkowego. Do tego łyżka płynu do naczyń. Całość ustawiamy blisko miejsca, gdzie owocówki latają – można to swobodnie zrobić w kilku miejscach w domu. Owocówki zostaną zwabione zapachem octu, który kojarzy im się z owocami, ale po dotknięciu wody z płynem do naczyń nie będą już mogły się ze środka wydostać. Podobnie zadziała pułapka z miską z wodą i sokiem owocowym. W tym drugim przypadku miskę przykrywamy szczelnie folią spożywczą, którą dziurkujemy po to, by owocówki mogły dostać się do środka, i by skutecznie wabił je zapach soku.
  • Palenie w kuchni świec o zapachu mięty i lawendy – to aromaty, których muszki żerujące na owocach nie znoszą.
  • Dwustronna taśma klejąca – zamiast lepu.

Dodatkowo w przypadku ataku muszek owocówek warto pamiętać o środkach zaradczych: nigdy nie trzymamy owoców na misach, ani na kuchennym blacie, a wyłącznie w lodówce, do której owady nie będą miały dostępu. Regularnie wynosimy też z mieszkania odpady biodegradowalne, wycieramy zlewozmywak z wody i pilnujemy, by nigdzie na wierzchu nie zostawały resztki owoców, dżemów, powideł czy soków. Za każdym razem też szczelnie zamykamy kosz na śmieci.

Skąd zimą muszki w domu?

Wiele osób pyta, jak to możliwe, że w ich domu np. zimą, kiedy nie ma typowo owocowego sezonu, pojawiły się muszki? Odpowiedź jest niestety dość prosta: muszki żyją przez cały rok i chociaż ich ataki nasilają się latem i jesienią, to jeśli sklepowe owoce kupujemy też zimą, to ryzyko pojawienia się muszek jest spore. Ich larwy mogą zostać przyniesione do mieszkania wprost ze sklepu – bezpośrednio na owocach i warzywach.

Jak pozbyć się muszek zimą?

Muszek zimą pozbywamy się na dokładnie tych samych zasadach, co i w innych porach roku. Najpierw określamy, jaki rodzaj muszek znajduje się w naszym domu, a później podejmujemy środki zaradcze: likwidujące muszki (do kupienia w sklepie) lub takie, które opracujemy według domowych sposobów. Najważniejsze jest to, by działania zacząć maksymalnie szybko, wtedy zminimalizujemy intensywne rozmnażanie się muszek i skrócimy czas całego procesu.