Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, coraz więcej osób decyduje się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. To doskonała alternatywa dla tradycyjnego — uciążliwego i kosztownego w eksploatacji szamba. Oczyszczalnia ścieków jest innowacyjnym rozwiązaniem, które łączy w sobie oszczędności finansowe i korzyści ekologiczne. W tym artykule omówimy działanie nowoczesnej przydomowej oczyszczalni BioSolid, a także przedstawimy kluczowe korzyści wynikające z posiadania takiej instalacji.Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków BioSolid?
W instalacjach BioSolid zastosowano skuteczną metodę oczyszczania, której działanie opiera się na pracy wielu reaktorów biologicznych i technologii SBR. System został również wyposażony w nowoczesny sterownik, który odpowiada za prawidłowe i bezawaryjne działanie całej oczyszczalni. Gromadzone ścieki trafiają najpierw do pierwszego biologicznego reaktora, w którym rozwijają się mikroorganizmy. Tutaj następuje ich wstępne podczyszczenie, a następnie są przelewane do drugiego reaktora, w którym są ponownie oczyszczone, aby na koniec trafić do odbiornika, m.in. drenażu, studni chłonnej czy oczka wodnego. Oczyszczalnia może być również połączona z podpowierzchniowym systemem nawadniania roślin. Ponadto wysoki stopień oczyszczenia ścieków umożliwia odprowadzenie ich bezpośrednio do cieków wodnych, rzek i rowów melioracyjnych.
Przydomowe oczyszczalnie BioSolid są dostępne w ofercie firmy Bioinstal działającej w obrębie województwa dolnośląskiego. Dystrybutor zapewnia kompleksową obsługę — od wykonania niezbędnych badań i pomiarów gruntu w celu ustalenia miejsca instalacji, aż po transport i montaż zamówionej oczyszczalni ścieków. Firma zapewnia również wsparcie serwisowe.
Zainwestuj w przyszłość — oszczędności finansowe dzięki przydomowej oczyszczalni ścieków BioSolid
Mimo iż instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków może wydawać się kosztowna, warto spojrzeć na długoterminowe korzyści finansowe, wynikające z takiej inwestycji.
Mowa przede wszystkim o:
- eliminacji kosztów wywozu nieczystości — przy tradycyjnym szambie konieczne jest regularne korzystanie z usług asenizacyjnych co najmniej raz w miesiącu,
- obniżeniu rachunków za wodę — dzięki możliwości ponownego wykorzystania oczyszczonych ścieków m.in. podczas mycia samochodu, podlewania ogrodu czy spłukiwania toalet, zmniejsza się równocześnie poziom zużycia wody, co generuje dodatkowe oszczędności,
- niskich kosztach eksploatacji systemu,
- możliwości odliczeniu kosztów budowy oczyszczalni od podatku dochodowego w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej,
- zwiększeniu wartości nieruchomości — potencjalni nabywcy z pewnością docenią zalety użytkowania przydomowej oczyszczalni ścieków.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków BioSolid — klucz do ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju
Decydując się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków BioSolid, poza wspomnianymi korzyściami finansowymi przyczyniasz się również w znacznym stopniu do ochrony środowiska naturalnego poprzez m.in.:
- zmniejszenie zanieczyszczenia wód gruntowych — w tradycyjnych szambach może dojść do niebezpiecznych przecieków, w wyniku których dochodzi do skażenia gleby i wód podziemnych, z kolei w przypadku przydomowej oczyszczalni, ścieki, zanim trafią do gruntu, zostaną dokładnie oczyszczone,
- ochronę i wsparcie bioróżnorodności — oczyszczona woda, pozbawiona szkodliwych substancji, zapewnia prawidłowy i bezpieczny rozwój dla okolicznej fauny i flory,
- zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi — oczyszczone ścieki mogą być ponownie wykorzystane w celach gospodarczych, m.in. do mycia pojazdów, podlewania trawników i ogrodów oraz spłukiwania toalet czy mycia podłóg, zmniejszając tym samym zużycie wody pitnej.
Podsumowanie
Inwestycja w przydomowe oczyszczalnie BioSolid przynosi spore korzyści zarówno dla portfela, jak i planety. Gospodarstwa domowe zyskują niemałe oszczędności w postaci zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych związanych z odbiorem i wywozem ścieków oraz rachunków za wodę. Taki system przyczynia się również do ochrony środowiska, redukując zanieczyszczenia wód gruntowych i ograniczając zużycie wody pitnej.