Metalowe futryny – czy ich wymiana to konieczność?

Choć w pierwszych latach użytkowania futryny metalowe prezentują się doskonale i zdecydowanie robią wrażenie, to z biegiem czasu ich efektowny wygląd zanika. Po kilkudziesięciu latach zauważyć można utratę ich pierwotnej estetyki, koloru i efektu nowości, na rzecz wyglądu poszarzałego, często wręcz rażącego w oczy. Czy trzeba je wymieniać, czy może wystarczy odnowić by znów zyskały blask, a może nawet prezentowały się jeszcze lepiej? Jakie są nowoczesne metody odrestaurowywania starych futryn i ile można zaoszczędzić wykorzystując je, zamiast kucia ścian i wymiany całość?

Jak zakryć metalowe futryny – porady

Futryny metalowe były modne – a może raczej należałoby powiedzieć, że stanowiły sprytne i wyjątkowo tanie rozwiązanie – w czasach budowy bloków z tzw. wielkiej płyty. W latach 70. i 80. zespoły wykonawcze takich budynków sięgały po nie nagminnie, wykorzystując ich niską cenę i jednocześnie wieloletnią wytrzymałość, dzięki której zapewniały one komfort montażu drzwi, wygodę i „spokój na lata”.

Od tamtego czasu jednak wiele się zmieniło, a upływający czas sprawił, że dziś to nadgryzione zębem czasu rozwiązanie prezentuje się w mieszkaniu co najmniej nieładnie. Obtarcia, przebarwienia, nierzadko ślady rdzy, wgłębienia, ubytki czy kolor niepasujący do drzwi – to wszystko zaburza wizualną atrakcyjność wnętrza, sprawiając, że myślimy o remoncie. Jak zakryć metalowe futryny? Porady podsuwają eksperci:

  • Za pomocą dekoracyjnej okleiny – skutecznie zasłoni wszystko, co niedoskonałe, a jej zamocowanie na futrynie jest wyjątkowo proste. Wystarczy przykleić.
  • Malując futryny metalowe farbą – odnowi ich wygląd i doda świeżości.
  • Nakładając na ramę futryn tzw. maskujące nakładki lub ościeżnice renowacyjne

Co ważne, w/w pomysły można wykonać samodzielnie i to bez ponoszenia kosztów kapitalnego remontu, z jakim wiązałaby się ich całkowita wymiana. Tanio, szybko i sprawnie!

Jak samodzielnie odnowić futryny metalowe?

Od czego zacząć żeby samodzielnie odnowić futryny metalowe? Po pierwsze, wybierz jedną z trzech podanych wcześniej możliwości. Każda z nich jest stosunkowo tania i nie narazi domowego budżetu na zbytnie uszczuplenie. Po drugie – kup rzeczy potrzebne do renowacji i zapewnij sobie odpowiednią ilość wolnego czasu, by ją wykonać. Po trzecie – dokładnie oczyść powierzchnię starej futryny, umyj ją, odtłuść (woda z dodatkiem detergentu np. płynu do naczyń) i dopiero wtedy przystąp do działania.

Jak samodzielnie okleić metalową futrynę?

  • Wybierz okleinę jak najbardziej pasującą do koloru drzwi – jeśli są nowe, dostaniesz taką w sklepie, a jeśli stare – skorzystaj z próbników barw i dobierz optymalną. Im bardziej będzie przypominać odcieniem drzwi, tym lepiej.
  • Zdejmij drzwi z zawiasów, żeby montaż okleiny był dokładniejszy i żeby niepotrzebnie nie tracić materiału na poprawki
  • Naklej okleinę dokładnie tak, jak zaleca producent – istnieją różne rodzaje oklein do futryn i chociaż ich przyklejenie jest proste, to może się minimalnie różnić w poszczególnych wariantach
  • Na koniec załóż drzwi (chyba, ze producent okleiny zaleca odczekanie określonego czasu do całkowitego wyschnięcia kleju) – to już wszystko!

Jak samodzielnie pomalować futrynę farbą?

  • Kup w sklepie budowlanych odpowiednią do tego farbę – najlepiej sprawdzi się rodzaj farb przeznaczony typowo do metalu, szybko schnący i dobrze trzymający się powierzchni. Dobierz cienki wałek i pędzel oraz taśmę malarską
  • Jeżeli w futrynie są jakieś znaczące ubytki, kup specjalny akryl i je nim uzupełnij. Poczekaj aż wyschnie, wtedy malowana powierzchnia będzie idealna równa, jak nowa.
  • Zdejmij drzwi i zabezpiecz ściany wokół, tak żeby niczego w czasie malowania nie pobrudzić
  • Dokładnie pomaluj całą futrynę, zwracając uwagę na zagłębienia, tak, żeby nie zostały żadne ślady starej futryny

Pamiętaj, że takie renowacyjne malowanie warto przeprowadzać raz na około 3 lata, dzięki czemu zachowa się efekt świeżości i nowości

Jak samodzielnie nałożyć renowacyjne, maskujące nakładki?

  • Wybierz w sklepie maskujące nakładki tzw. ościeżnice renowacyjne. Do futryn metalowych stosuje się standardowe nakładki, które będą dobrze pasować i na drzwi klasyczne i przesuwne i łamane. Sklepy mają tu do wyboru całą paletę kolorów, więc bez problemu uda się dopasować takie ościeżnice, które będą kolorystycznie współgrać z drzwiami.
  • Kupioną ościeżnicę, która wygląda jak obudowa nałóż bezpośrednio na metalową futrynę – zasłonisz nią w całości to, co stare i nieestetyczne
  • Zamocuj zgodnie z instrukcją producenta

Uwaga: dość istotnym minusem ościeżnic dekoracyjnych jest to, że zmniejszają one otwór drzwiowy (są na niego nasuwane), więc w małych przejściach, w których każdy centymetr jest na wagę złota, może to być problem. Trzeba liczyć się z tym, że szerokość otworu maleje w przypadku ościeżnic o mniej więcej 2,5 do 3 cm, a wysokość obniża się o około 1,5 cm.

Jak wymienić metalowe futryny?

Całkowita wymiana starych, metalowych futryn wiąże się niestety z wysokimi kosztami, dlatego właśnie większość woli je odnowić niż montować w ich miejscu nowe. Niemniej, co zrobić, jeśli podjęliśmy już decyzję o kapitalnym remoncie? Jak wymienić metalowe futryny na inne? Po pierwsze, jeśli futryny są zakotwione w ścianie, a tak jest w większości przypadków – należy je wyciąć wraz ze stara ościeżnicą. Do tego potrzebny będzie profesjonalny sprzęt i spora porcja umiejętności, więc optymalnie jest zatrudnić do tego fachowca. Mimo kolejnych wydatków – wykona on wymianę szybciej i dokładniej niż ktoś bez doświadczenia.

  • Przy pomocy szlifierki kątowej z tarczą do zbrojonego betonu (to urządzenie będzie absolutnie niezbędne!) wycina się starą futrynę wzdłuż jej brzegu. Odległość: około centymetra od futryny.
  • Po wycięciu – wyjmuje się stary element, dodatkowo przecinając profil ościeżnicy przy podłodze i odcinając jej górną część. To działanie pozwoli odgiąć brzegi futryny, co ułatwi wyciągnięcie jej ze ściany
  • Następnie usuwa się pozostałości mocowania starej futryny metalowej
  • Powstały w ścianie otwór należy wykończyć tak, by pasował do nowo kupionej futryny, np. drewnianej (dziś są one o wiele modniejsze i ładniej się prezentują)
  • Nową futrynę montuje się pamiętając o wypoziomowaniu całości i sprawdzeniu czy posiadane drzwi są lewe czy prawe – to zabezpieczy przed błędnym montażem

Co zrobić z metalową futryna?

Jak pozbyć się starej, metalowej futryny, która właśnie wycięliśmy ze ściany? Zgodnie z obowiązującymi w Polsce zasadami segregacji śmieci, futryny okienne należą do odpadów wielkogabarytowych, więc nie damy rady ich zmieścić do standardowych koszy na metal i nie powinniśmy nawet próbować! Co zatem zrobić z metalową futryną? Wrzucić ją do odpowiedniego kontenera, który okresowo stawiany jest przed budynkami (informacje o czasie podstawienia takiego kontenera znajdziemy w gminie) lub odwieźć do punktu zbiórki odpadów wielkogabarytowych.

Czy nowe drzwi pasują do starych metalowych futryn?

W zdecydowanej większości przypadków nowe drzwi będą pasować do starych metalowych futryn, ale i tak warto to sprawdzić, zanim kupimy nowe drzwi. Niektóre wersje bardzo ekskluzywnych, nowoczesnych czy np. sprowadzanych zza granicy drzwi, gdzie projekty  mogą być różne niż u nas, nie będą pasowały do starych futryn.

Tym samym bez uprzedniego dokonania pomiarów i pokazania ich sprzedawcy w sklepie – lepiej nie kupować drzwi, które potem musielibyśmy zwracać.

Ile kosztuje metalowa futryna?

Planując wymianę starej futryny na nową, również metalową, dobrze wiedzieć ile będzie ona kosztowała. Zależnie od sklepu, producenta czy dostępnej akurat promocji w danym punkcie sprzedaży, musimy się tu liczyć z wydatkiem od około 189 zł do 200 zł.

Ostateczna cena zależeć też będzie od szerokości drzwi – tańsze będą futryny mniejsze np. na drzwi 80, a nieco droższe te na drzwi 90.