Jak stworzyć funkcjonalną garderobę w swoim domu?

Właściwie zaprojektowana garderoba to marzenie wielu. Ułatwia codzienne funkcjonowanie, sprawiając, że mamy dobry dostęp do ubrań i akcesoriów, a i te — właściwie przechowywane — mniej się niszczą, lepiej wyglądają i rzadziej gubią. Paradoksalnie, garderobę można stworzyć nawet w niewielkim pomieszczeniu. Jeśli jednak nim nie dysponujemy, możemy stworzyć ją też, np. w sypialni poprzez właściwe wybranie układu i wnętrza szaf. Oto kilka wskazówek, którymi warto się kierować, aby stworzyć funkcjonalną garderobę w swoim domu.Przemyśleć przestrzeń i własne potrzeby

Pamiętajmy, że każdy projekt zaczyna się od planu, dlatego planując układ garderoby, należy zastanowić się nad tym, ile mamy ubrań, jak z nich korzystamy i które z nich najczęściej chcemy mieć pod ręką. Do stworzenia dobrego układu garderoby potrzebujesz więc dogłębnej analizy własnej szafy. 

Oznacza to, że zanim zanurzysz się w procesie projektowania, oceń swoje wymagania dotyczące przechowywania i korzystania. Rozważ rodzaje ubrań, akcesoriów i butów, które już masz, pomyśl też i o tych, które planujesz kupić. Taka ocena pomoże określić właściwą proporcję między przestrzenią do wieszania, szufladami i półkami, a także specjalnymi akcesoriami, które ułatwią codzienne korzystanie z garderoby.

Projektując swoją garderobę, postaraj się ustalić i zdecydować, które z rzeczy mają być dostępne. Umieść je na wysokości oczu i w zasięgu ręki, podczas gdy rzadziej używane przedmioty — jak odzież sezonowa — mogą trafić wyżej lub niżej (i być przechowywana, np. w pudełkach lub pojemnikach, czekając na właściwy czas). Takie rozmieszczenie zapewnia, że ​​Twoja garderoba będzie przyjazna i funkcjonalna. Poza tym, tworzenie takiego planu to świetna okazja, by przeprowadzić decluttering! 

Garderoba jako osobne pomieszczenie

Za najbardziej komfortowe rozwiązanie uważa się sytuację, w której garderoba znajdzie się w osobnym pomieszczeniu. Wówczas możemy zdecydować się na gotowe rozwiązania i dobrać pasujące nam wyposażenie z oferty producentów mebli. Drugą opcją jest garderoba na wymiar, co pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Wówczas możemy postawić na dopracowany układ, który stworzą meble do garderoby:

  • szafy do garderoby,
  • regały do garderoby,
  • półki do garderoby,
  • siedziska — jak sofa, puf czy fotele,
  • toaletka,
  • inne.
Przeczytaj też:  Jak wybrać idealne drewniane okiennice zewnętrzne dla Twojego domu

Co więcej, w garderobie może znaleźć się także — adekwatnie do preferencji — zabudowana pralka i lub suszarka, a także ukryty kosz na pranie.

Garderoba na poddaszu

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać dostępną przestrzeń i stworzyć garderobę na poddaszu. Miejsce pod skosami to bardzo popularne miejsce wykorzystywane do tego, by wykreować garderobę. Dzieje się tak dlatego, że nawet pomimo wyraźnego kąta nachylenia sufitu, poddasze ma spory potencjał do tworzenia na nim pięknie zorganizowanej przestrzeni, niezależnie od tego, czy są to wbudowane szafy wnękowe, czy garderoba oparta na półkach i wieszakach montowanych bezpośrednio do ściany.   

Garderoba w sypialni

Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, upewnij się, że projekt Twojej garderoby uzupełnia ogólny styl czy estetykę sypialni. Niezależnie od tego, czy wolisz nowoczesny, minimalistyczny wygląd, czy klasyczny, ozdobny design, Twoja garderoba powinna współgrać z istniejącym wystrojem, co działa na rzecz spójnego i stylowego wyglądu. Z racji na mniejszą przestrzeń, zadbajmy o odpowiedni układ wnętrza szaf, do maksimum wykorzystując w powstającej zabudowie dostępne miejsce. 

Półki, regały i szafki — jak stworzyć funkcjonalną garderobę w kilku krokach

Bez względu na to, w jakiej części domu urządzamy naszą garderobę lub jak wielkich jest ona rozmiarów, sprawmy, aby zastosowane rozwiązania były wysoce ergonomiczne i funkcjonalne. Oto kilka pomysłów, które sprawdzą się niemal w każdej przestrzeni do przechowywania ubrań i dodatków.

Zdecyduj się na regulowane półki, czyli po pierwsze personalizacja

Urządzając tę przestrzeń, wybierz regulowane półki do garderoby — pozwoli to dostosować je do różnych rozmiarów przedmiotów i zmieniających się potrzeb przechowywania. Taka elastyczność pozwala na zmianę układu garderoby w miarę rozwoju lub zmian w zakresie tworzonej kolekcji odzieży, dodatków i obuwia.

Skorzystaj z dedykowanych sposobów przechowywania

Aranżując garderobę, postaw na specjalistyczne rozwiązania do przechowywania, takie jak: 

  • wieszaki na krawaty, 
  • szuflady na biżuterię,
  • organizery na buty. 
Przeczytaj też:  Kiedy warto wyposażyć się w pistolet do przedmuchiwania?

Te dedykowane przestrzenie pomagają w utrzymaniu porządku i sprawiają, że konkretne rzeczy będą dosłownie na wyciągnięcie ręki. Specjalny wieszak na spodnie? Przezroczysta szuflada na biżuterię lub organizer na krawaty i spinki do koszuli? Dzięki nim łatwiej będzie Ci  wybrać odpowiedni element do swojego stroju. Poza tym, nie będziesz już rozplątywać naszyjników lub krawatów w porannym pośpiechu.

Zainwestuj w podnośnik 

Podnośnik do garderoby to sprytny gadżet, który pozwala wieszać bluzki, koszule, sukienki i garnitury wysoko, co często wynika z chęci optymalizacji dostępnej przestrzeni. Wystarczy jedno pociągnięcie, aby opuścić specjalną szynę, dzięki czemu możemy łatwo zdjąć lub powiesić ubrania. Ponieważ podnośnik do garderoby jest umieszczony wysoko, tworzy to dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy znajdujących się poniżej.    

Nie oszczędzaj na materiałach

Szafa, wieszaki, szuflady, wszystkie meble będziesz często otwierać, zamykać — nawet kilka razy dziennie. Dlatego nie oszczędzaj na jakości okuć i samych mebli. Ze strony wizualnej mieszaj materiały i faktury, zwłaszcza jeśli zależy Ci na nieco butikowym wyglądzie pomieszczenia — postaw wyspę z przeszkleniami i przyozdób ją marmurowym blatem lub połącz zabudowę drewnianą ze szkłem w witrynach, elementami ze skóry i jedwabnym dywanem. Dobrym pomysłem jest też postawienie na oryginalne gałki i uchwyty meblowe.

Zadbaj o oświetlenie

Dobre oświetlenie jest kluczowe dla funkcjonalnej garderoby. Wbuduj światła LED wewnątrz garderoby, aby oświetlić ubrania i akcesoria, ułatwiając sobie znalezienie tego, czego potrzebujesz. Rozważ oświetlenie z czujnikiem ruchu, aby zwiększyć wygodę. Zadbaj też o dekoracyjny aspekt oświetlenia — pomyśl, co wybierzesz: stylowe, nieco surowe szyny, a może imponujących rozmiarów żyrandol z koralików?

Zaplanuj rozmieszczenie luster

Lustra nie służą tylko do przeglądania się w celu sprawdzenia stylizacji, ale mogą też wzbogacić przestrzeń garderoby. Dziś na lustra możemy patrzeć jak na dzieła sztuki, co oznacza, że ich kształt i rama są tak samo integralne ze stylem szaty, jak kolor ścian, tkaniny czy użyte obicia mebli. Lustra umieszczone od ściany do ściany i od sufitu do podłogi zapewniają głębię przestrzeni, ponieważ dają poczucie ciągłości powierzchni. 

Przeczytaj też:  Koszulki termokurczliwe – czym są i jak działają? Wyjaśniamy

Postaw na nowoczesne technologie, czyli zadbaj o wentylację

Dzisiejsze modele szaf i zabudów mają specjalne funkcje pozwalające na odświeżenie ubrań czy pozbywanie się wilgoci. Pamiętajmy, że zwłaszcza ta ostatnia jest dość poważnym zagrożeniem dla ubrań, zatem jeśli decydujemy się stworzyć garderobę na strychu czy poddaszu — zadbajmy o właściwą wentylację. Dedykowane rozwiązania z tego zakresu stanowią dla użytkowników spore wsparcie i sprawiają, że ulubionymi ubraniami możemy cieszyć się znacznie dłużej. 

Artykuł sponsorowany.

Tagged with: