Futryna a ościeżnica – różnice i rodzaje

Choć określenia futryna i ościeżnica często stosowane są zamiennie, nie wszyscy wiedzą, że między tymi dwoma produktami istnieje kilka ważnych różnic. Czym dokładnie jest ościeżnica, futryna, a czym np. framuga? Jak dobrać odpowiednią z nich do własnego mieszkania i co wziąć pod uwagę?

Co to są ościeżnice?

Pierwszym i najważniejszym punktem pozwalającym zrozumieć różnicę między w/w produktami jest poznanie ich właściwej definicji. Co to są ościeżnice? To typowe ramy, na których wiesza się skrzydła drzwiowe. Rama taka stanowi standardowy, nieskomplikowany element konstrukcyjny, dzięki któremu możliwe jest stabilne zamocowanie drzwi. Klasyczna ościeżnica skonstruowana jest z dwóch elementów pionowych, które łączą się z górną i dolną belką poziomą. Do tego dochodzi mocowanie zawiasów – na pionowej części konstrukcji.

Czym jest futryna?

Czym na natomiast jest futryna? Słownikowa definicja określa ją również jako ramę konstrukcyjną, ale w tym przypadku jest to rama mocowana w wewnętrznym otworze drzwiowej i do niej właśnie później mocuje się drzwi.

Ościeżnica a futryna – różnice

Futryna, a ościeżnica – jakie są między nimi różnice, skoro już wiem, że obie stanowią rodzaj ramy, do której późnej podwiesza się drzwi? Otóż różnica tkwi w specyficznej charakterystyce obu tych elementów.

  • Ościeżnica – to najczęściej konstrukcyjny element regulowany. Pozwala on na bardzo szeroki zakres dostosowania do niej grubości muru i pewnie dlatego wybiera się ją szczególnie do pomieszczeń o mocno nietypowych ścianach. Wszędzie tam, gdzie ściany są wyjątkowo grube lub wyjątkowo cienkie, stawia się właśnie na ościeżnicę.
  • Futryna – jest elementem stałym, który po montażu w ścianie lub przejściu drzwiowym nie podlega już dalszej regulacji. Raz założona – zostaje w ten sposób na zawsze, a ewentualna korekta jej umiejscowienia wymaga kucia ścian bocznych.

Na starą futrynę może zostać zamontowana nowa np. drewniana ościeżnica, ale nie działa to w dwie strony – na umieszczoną w luce drzwiowej ościeżnicę, futryny już nie zamontujemy.

Standardowa szerokość futryny mieści się dla różnych jej wariantów w zakresie od 45 do 90 mm i jest stała, niezmienna. Szerokość ościeżnicy jest płynna tzn. może wyregulować ją do potrzeb danego muru.

Rodzaje ościeżnic

Ze względu na sposób montażu i możliwość regulacji wyróżniamy dwa rodzaje ościeżnic:

  • Ościeżnice stałe – blokowe, których regulować nie można i które dostosowane są do ściany o grubości maksymalnie 10 cm. Ten rodzaj ościeżnic idealnie nadaje się do montażu w nowym budownictwie, czyli tym, w którym krótko mówiąc oszczędza się na grubości ścian, więc nie są one tak szerokie jak w budownictwie sprzed lat. Montaż: stosunkowo trudny, wymagający umiejętności.
  • Ościeżnice regulowane – jak sama nazwa wskazuje, można wyregulować, a tym samym dobrze sprawdzą się we wnętrzach starego budownictwa. Wszędzie tam, gdzie ściany mają nietypową grubość, ale nie mniejszą niż 7,5 cm można zastosować właśnie ościeżnicę regulowaną. Montaż: prosty.

Ze względu na materiał, z jakiego wykonana jest ościeżnica, wyróżniamy natomiast:

  • Drewniane ościeżnice – zrobione z tzw. drewnianej klejonki
  • Metalowe ościeżnice – z metalu
  • Aluminiowe
  • Ościeżnice PCV

Wśród rodzajów ościeżnic możemy się też spotkać z określeniami:

  • Ościeżnic przylgowych – o szybkim montażu i prostej konstrukcji, w której krawędź elementu nie zachodzi na krawędź drzwi. Efektem takiej budowy jest wyjątkowa lekkość jej formy
  • Futryn bezprzylgowych – optycznie powiększających domową przestrzeń, dzięki temu, że zawiasy chowają się w momencie otwierania drzwi. Całość daje w tym przypadku efekt bardzo estetyczny, wtapiający się w całość konstrukcji i nie zabierający cennego miejsca.

Ciekawą formą jest również stosunkowo niedawno wprowadzona na rynek ościeżnica renowacyjna. Ten element konstrukcji ma postać praktycznych opasek, które mogą zasłonić stare elementy poprzedniej futryny czy ościeżnicy tak, że nie demontując tego co stare, zyskujemy zupełnie nowy wygląd ramy drzwiowej.

Co to jest framuga?

Z pojęciem futryny i ościeżnicy nierozerwalnie wiąże się też określenie framuga lub framuga drzwiowa. Co to jest framuga i dlaczego stanowi zupełnie odrębny element konstrukcji? W największym uproszczeniu jest to po prostu wnęka znajdująca się między powierzchnią osadzonych drzwi, a przodem ściany w środku danego pomieszczenia. Framuga i futryna wzajemnie się więc dopełniają, ale stanowią dwie całkowicie różne rzeczy!

Futryna czy ościeżnica? A może framuga?

Osoby mało obeznane w temacie montażu drzwi i futryn, często zastanawiają się nad tym co wybrać: futrynę, ościeżnicę, czy może framugę? Pytanie to z góry jest błędne, ponieważ w/w el. konstrukcyjne nie są tym samym, więc wybór między nimi jest jak wybór między dachem, a różą – zupełnie pozbawiony sensu. Możemy wybrać jedynie między futryną a ościeżnicą, a każda z tych ram będzie osobno potrzebowała framugi, którą ją dopełni.

Co zamiast ościeżnicy regulowanej?

Bardzo często, szczególnie w przypadku remontów pada pytanie o to, co wykorzystać zamiast ościeżnicy regulowanej? Pierwszą opcją jest tutaj ościeżnica stała – bez opcji regulacji, a dodatkowo można postawić na wspomniane wcześniej opaski maskujące na drzwi, zwane też ościeżnicami renowacyjnymi lub listwami ozdobnymi. Pozwolą one na estetyczne zasłonięcie starej futryny i miejsca jej połączenia z murem.