Kiedy urządzamy nasze cztery kąty – bez względu na to, czy mamy wreszcie własne M, czy chcemy poczuć się lepiej w wynajmowanym mieszkaniu – zależy nam na tym, by przestrzeń odpowiadała naszym gustom, była funkcjonalna i praktyczna w codziennym użytkowaniu. Kiedy wpada nam do głowy pomysł ozdobienia salonu lub innego pomieszczenia dywanem, niektórzy mają wątpliwości – czy dywan to dobry pomysł? Czy to rozwiązanie nie przytłumi całej aranżacji wnętrza? I jak sprawdzi się na co dzień?Dywan to jeden z tych elementów dekoracyjnych, który może całkowicie odmienić charakter dowolnego wnętrza. Choć może wydawać się tylko dodatkiem, w rzeczywistości ma ogromny wpływ na estetykę, funkcjonalność i komfort codziennego życia. Warto wziąć go pod uwagę podczas planowania aranżacji. Obecnie mamy dostęp do różnych modeli, dzięki czemu dywany znajdują swoje miejsce nawet w kuchniach i na tarasach – wszędzie, gdzie mogą odmienić przestrzeń, podkreślić jej wystrój i stworzyć przytulne miejsce do wypoczynku. Dywany odnajdują się zarówno w nowoczesnych aranżacjach, jak i we wnętrzach skandynawskich, boho, industrialnych, retro, glamour czy klasycznych. Wszystko to dzięki ogromnej różnorodności modeli, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.
Dlaczego warto wykorzystać dywany do aranżacji wnętrz?
Dywany są niezastąpione w tworzeniu przytulnego klimatu we wnętrzach. Pozwalają „oswoić” duże przestrzenie, dzięki czemu przestronne wnętrza nie wyglądają pusto i zimno, tylko zapraszają do wypoczynku. Dywany wprowadzają do pomieszczenia domowy klimat i znakomicie podkreślają charakter wnętrza. To dlatego tak chętnie ozdabiamy nimi salony, pokoje dziecięce i młodzieżowe, sypialnie, a nawet – coraz częściej – domowe gabinety czy tarasy! Dywan to duży, wyrazisty akcent, który pozwala podkreślić dominującą we wnętrzu kolorystykę lub przełamać ją mocnym kontrastem (znakomicie w tej roli sprawdzają się dywany żółte, czerwone, zielone).
Zalety dywanów we wnętrzach
Jednak aspekt dekoracyjny to nie wszystko. W chłodniejsze miesiące dywan tworzy przyjemną warstwę izolacyjną, która pomaga utrzymać ciepło w pomieszczeniu i sprawia, że przebywanie w danym wnętrzu staje się dużo przyjemniejsze. To szczególnie istotne, jeśli w pokoju są ułożone panele lub kafelki i nie ma w nim ogrzewania podłogowego. Dywan oferuje wówczas przyjemne ciepło, co jest szczególnie ważne dla osób, które lubią chodzić boso lub siedzieć na podłodze, np. podczas zabawy z dziećmi, oglądania telewizji lub rozmów z przyjaciółmi.
Dywany zapobiegają poślizgnięciom, co jest istotne, jeśli w domu mieszkają dzieci, osoby starsze, a nawet czworonogi ze schorzeniami stawów. Stabilne oparcie dla nóg czy łapek jest dla wielu domowników znacznie bardziej komfortowe. Warto jednak pamiętać, że aby dywan spełniał tę funkcję, powinniśmy pod nim umieścić matę antypoślizgową. Dywan skutecznie tłumi dźwięki, dzięki czemu pomieszczenia są cichsze, sprzyjają wypoczynkowi i relaksowi, a energiczne zabawy najmłodszych dzieci lub stukanie psich pazurów o podłogę są znacznie mniej słyszalne zarówno dla innych domowników, jak i dla sąsiadów piętro niżej.
Efektowny podział pomieszczenia na strefy
W otwartych przestrzeniach, takich jak loftowe mieszkania czy duże salony, dywan może wyraźnie wyznaczać różne strefy funkcjonalne. Na przykład duży dywan umieszczony pod sofą, stolikiem kawowym i fotelami może zdefiniować część wypoczynkową, oddzielając ją wizualnie od jadalni czy kuchni. Dzięki temu, pomimo braku fizycznych ścian, przestrzeń zyskuje na harmonii i spójności. W podobny sposób możemy wydzielić kącik czytelniczy lub domowe biuro w salonie. Nawet na niewielkim metrażu takie rozwiązanie ułatwi estetyczne zagospodarowanie wnętrza i zorganizowanie przestrzeni.
Wybór odpowiedniego dywanu – rozmiar, kolor i wzór
Aby wybrać idealny dywan, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym jest odpowiedni rozmiar, ponieważ zwykle mamy tendencję do wybierania zbyt małych modeli. Wówczas dywan wygląda jak umieszczony przypadkowo w danym miejscu i tworzy wrażenie nieporządku. Przykładowo, jeśli dywan ma leżeć w pobliżu kanapy w salonie, powinien pomieścić całą strefę wypoczynkową – kanapę, stolik kawowy, ewentualne pufy i fotele. Powinien być nieco większy niż kanapa. Podobnie w przypadku sypialni – dywan powinien być szerszy niż łóżko. W pokojach dziecięcych i młodzieżowych panuje większa dowolność – tam często umieszczamy dywan w centralnej części pomieszczenia. Mniejsze dywany znakomicie nadają się do bardzo małych pomieszczeń (np. niewielka kuchnia w bloku, przedpokój) lub do wydzielenia stref w większym pokoju.
Kiedy już zdecydujemy się na rozmiar dywanu, czas zwrócić uwagę na kolor i wzór. W niewielkich pomieszczeniach dobrze sprawdzają się jasne, jednolite modele, jednak nie jest to regułą. Jeśli chcemy wprowadzić do wnętrza kontrastowy detal, dywany żółte lub dywany szaro żółte, które oferuje sklep internetowy Rugito, skutecznie ożywią pomieszczenie, zwłaszcza jeśli podkreślimy tę barwę kilkoma innymi dodatkami (np. poduszkami). Bardzo wzorzyste dywany są modne, jednak bardzo mocno skupiają na sobie uwagę. Możemy nimi ożywić jasne wnętrza, jednak warto pamiętać, że wyrazisty dywan zdominuje wystrój. Takie ryzyko może się jednak opłacić: dywan ma szansę stać się wisienką na torcie, która będzie zwracać uwagę gości i dodawać charakteru wnętrzu.