Anturium w doniczce – wymagania, pielęgnacja i uprawa

Anturium w doniczce to jeden z piękniejszych, dekoracyjnych kwiatów doniczkowych, który większość z nas kojarzy dopiero gdy wspomni się o dużym czerwonym kwiecie z charakterystycznym białym „języczkiem” w środku. Jego ozdobny wygląd sprawia, żeby bywa nazywany kwiatem flamingów, kitnią i kwiatem ogoniastym. Jak uprawiać anturium w doniczce i w jaki sposób dbać o ten kwiat, żeby efektownie zdobił dom?

Czego nie lubi anturium?

Doniczkowa uprawa anturium nie należy do bardzo skomplikowanych, o ile trzymamy się reguł związanych z pielęgnacją tej rośliny. Czego nie lubi anturium? Jakie są najważniejsze rzeczy, których powinno się unikać?

Anturium doniczkowe nie lubi:

  • Nadmiernego przelewania – to właśnie ono często doprowadza do obumarcia rośliny, a zmiany te są nieodwracalne. Za duża ilość wilgoci zdecydowanie temu eukariontowi szkodzi.
  • Przesuszania – doprowadzenie do przesuszenia gleby, w której uprawia się kwiat flamingów prowadzi do żółknięcia, a następnie brązowienia jego liści. I o ile żółknięcie nie oznacza jeszcze momentu, w którym roślina może umrzeć, o tyle już z brązowiejących liści będzie ją znacznie trudniej wyprowadzić.
  • Nadmiaru nawozu – roślinę zasila się tylko zgodnie z zaleceniami dla tego gatunku, nie przesadzając jednak z nadmiarem nawozów
  • Zbyt słonecznego stanowiska – dla przykładu, ustawiona na południowym, najbardziej nasłonecznionym parapecie, gdzie dociera bardzo duża ilość palących promieni, może ulec poparzeniu. Okno południowe wchodzi w grę właściwie tylko wtedy, gdy jest zasłonięte dość gęstą firanką.

Skąd pochodzi anturium?

W naturze anturium występuje przede wszystkim w Ameryce Środkowej i Południowej, a w warunkach uprawy domowej, również w Europie, rośnie i kwitnie nieprzerwanie przez cały rok. Być może to właśnie to jest powodem częstego sięgania po niego w naszych domach – zdobi je, dodaje koloru parapetom i wprowadza do mieszkań nutę egzotycznych klimatów.

Obszar występowania tej rośliny w naturze obejmuje północny Meksyk, pas Wielkich Antyli aż do południowej Brazylii, a dalej ciągnie się przez północą Argentynę i Paragwaj. Co ważne, anturium obejmuje ponad 850 odmian o neotropikalnym charakterze, dlatego jego różnorodność gatunkowa, podobnie jak i kolorystyka, są bardzo szerokie. Aż 82 gatunki anturium rosną na endemicznych terytoriach Panamy, 26 jedynie na zachód od słynnego Kanału Panamskiego, a 30 odmian na wschód od niego. Na terenie całego kraju rosną ledwie 3, pozostałe są rozsiane w różnych pasach Ameryki Południowej i Środkowej.

Ciekawostka: choć anturium należy do roślin trujących, niektóre plemiona po odpowiedniej obróbce stosują kwiat leczniczo. Indianie Chacabo z Boliwii używają go np. na zapalenie wyrostka robaczkowego, a w tradycji Majów anturium było ważnym środkiem przeczyszczających (lek wyrabiano z korzeni).

W 2002 roku wartość całego rynku sprzedaży tych roślin i ich produkcji pod kątem typowo dekoracyjnym wynosiła aż dwadzieścia milionów dolarów!

Gdzie powinno stać anturium?

Anturium doniczkowe lubi słońce, ale nie do przesady. Optymalnym miejsce ustawienia kwiatu jest parapet okna zachodniego i wschodniego. Przy oknie południowym – wystawione na palące słońce, ulegnie poparzeniu i nadpaleniu liści oraz kwiatów. Jeśli bardzo chcemy postawić kwiat właśnie w takim miejscu, zadbajmy o to, by od okna oddzielała go gęsta firanka. Przyblokuje ona największy żar słoneczny i ochroni roślinę przed uszkodzeniami.

Roślina szczególnie preferuje miejsca zaciszne, nie znajdujące się w przeciągach, jasne, ciepłe, maksymalnie półcieniste.

Jakie wybrać podłoże do pielęgnacji anturium?

Bardzo ważnym punktem dotyczących właściwej uprawy kwiatu jest to, jakie wybrać podłoże do pielęgnacji anturium? Ziemia idealna dla rośliny musi być żyzna, przepuszczalna i dobrze przewiewna. Zbita i zbyt gliniasta absolutnie nie wchodzi w grę i w takim podłożu kwiat szybko obumrze.

  • Kwaśny odczyn pH ziemi, od 4.5 do 5.5
  • Żyzna i przepuszczalna
  • Z dodatkiem torfu, przekompostowanej kory, odrobiny liści oraz piasku. Taki skład powinno się przygotować w mniej więcej równych proporcjach każdego elementu.
  • Można wykorzystać mieszanki gotowe, sięgając tu po te, które w sklepach ogrodniczych mają dopisek o przeznaczeniu do uprawy storczyków.
  • Dobrym pomysłem jest też wybór ziemi dedykowanej tzw. epifitom

Po przygotowaniu podłoża do anturium pamiętać też trzeba o właściwej doniczce. Pojemnik musi mieć średnią wysokość i rozmiar, najlepiej nie kupować doniczek większych niż te o średnicy 15 cm. Na dnie doniczki najpierw układamy warstwę drenażową np. z pokruszonych fragmentów ceramiki czy zwykłego, grubszego żwiru. Drenaż jest niezbędny przed wsypaniem do doniczki podłoża i wsadzeniem anturium – bez niego roślina nie poradzi sobie z nadmierny gromadzeniem wody, co może prowadzić do gnicia jej korzeni.

Jak podlewać anturium doniczkowe? Czym podlewać anturium aby kwitło?

Podlewanie anturium jest jedną z pielęgnacyjnych czynności, którą należy wykonywać bardzo uważnie. Kwiat jest szczególnie wrażliwy zarówno na nadmiar wody, jak i na przesuszenie. Nadmiar wywoła gnicie korzeni i choroby grzybowe, pleśniowe oraz bakteryjne, a to prosta droga do śmierci roślina. Niedobór zaowocuje z kolei żółknięciem liści lub ich brązowieniem.

  • W okresie wegetacji (marzec-wrzesień) podlewamy co kilka dni, pilnując by robić to wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby tuż przy łodydze jest wyraźnie sucha.
  • Poza okresem wegetacji (październik-luty) podlewamy tylko raz w tygodniu, zmniejszając ilość wody. W tym czasie anturium potrzebuje jej mniej.
  • Wilgotność powietrza – powinna być wysoka, dobrze jest również zraszać liście kitni co 2 dni w okresie wegetacji, a poza nim – raz w tygodniu. Przy szczególnych upałach, które mają miejsce w Polsce w ostatnich latach, można nawet zraszać liście codziennie.

Czym podlewać anturium aby kwitło? Najlepiej wodą przefiltrowaną, miękką która została nalana do konewki wcześniej i zdążyła już odstać w temperaturze pokojowej. Ważne jest tu, by nie podlewać wprost zimną kranówką, która może temu kwiatu po prostu zaszkodzić. Po każdym podlewaniu zaleca się napełnić konewkę tak, by woda odstała w niej do kolejnego podlania.

Dodatkowo, by podkreślić wygląd liści anturium, dobrze jest je przemywać wilgotną szmatką, mniej więcej co 2 miesiące. Proces ten fachowo nazywa się nabłyszczaniem liści.

Ciekawostka: anturium, jako kwiat lubiący duży wilgotność powietrza bardzo dobrze będzie rozwijać się np. wtedy gdy umieścimy go w łazience. To jedna z niewielu roślin, które w tym pomieszczeniu sprawdzą się doskonale.

Uwaga: w domowej uprawie należy pamiętać, że anturium zalicza się do roślin trujących. Przy jego pielęgnacji, przesadzaniu, nawożeniu czy rozmnażaniu wszystkie prace wykonuje się w rękawiczka ochronnych. Ich brak może spowodować wysypki na skórze, świąd, obrzęk warg i języka, a nawet duszności.

Nawożenie i rozmnażanie anturium

Regularne nawożenie kwiaty flamingów jest ważne dla ich zdrowia, przy czym absolutnie nie należy tego robić zbyt intensywnie. Nadmiar środków zasilających bardziej zaszkodzi roślinie niż ich niedobór.

  • Nawozy: wieloskładnikowe, zwykle przeznaczone typowo do roślin doniczkowych. Można też swobodnie użyć nawozów do biohumusu.
  • Dawka nawozu: trzy razy mniejsza niż zaleca producent danego preparatu zasilającego! Stężenie musi być niższe, ponieważ standard i nadmiar doprowadzą do zasolenia roślin, a to z kolei do jej uszkodzenia.
  • Czas nawożenia: wiosna i lato.

Jak rozmnażać anturium? Ten zabieg jest bardzo prosty, wystarczy podział sadzonki na mniejsze części. Sadzonkę dzieli się najlepiej wiosnę, chwilę po zakończeniu jej czasu spoczynku i na moment przed rozpoczęciem nowego okresu wegetacji. Podzielone sadzonki, każdą umieszczamy w oddzielnej doniczce, a trzon główny rośliny od razu przesadzamy do większego pojemnika, by miał więcej miejsca na wzrost. Kitnię można też mnożyć z pojedynczego pędu, ukorzeniając go, ale ten wariant wybierają specjaliści, ponieważ optymalne jest wykorzystanie do niego profesjonalnej mnożarki dla roślin egzotycznych.

Jak przesadzać anturium?

Doniczkowe anturium ma specjalne wymogi dotyczącego jego przesadzania. Przy młodej roślinie robi się to nawet co roku, tak by zwiększać jej miejsce na korzenie i jednocześnie dodawać nowego, przepuszczalnego i żyznego podłoża. Jak przesadzać anturium? Tuż po okresie jego spoczynku, wczesną wiosną, koniec lutego/marzec. Najlepszym sygnałem wskazującym, że już czas to zrobić jest pojawienie się nowych pędów lub zauważenie wystających przed spód doniczki korzeni. Korzenie rosną dość szybko i splątują się, dlatego to idealny moment na ich przesadzanie. Gdy roślina osiągnie wiek kilku lat, można już przesadzać ją rzadziej, mniej więcej raz na trzy lata. Wzrost korzeni dorosłego anturium jest wolniejszy niż w przypadku młodzika, dlatego można ten proces wyciągnąć w czasie.

Dlaczego kwiat anturium traci kolor? Najczęstsze błędy popełniane w pielęgnacji

Częstym pytaniem w uprawie rośliny jest to dlaczego kwiat anturium traci kolor? Niestety wynika to z błędów w jego pielęgnacji, a dokładniej:

  • Z podlewania zimną, twardą wodą, która często nie jest odstana, tylko użyta do podlania prosto po pobraniu jej z kranu. Powodem utraty koloru może być również podlanie wodą chlorowaną
  • Z nadmiernego podlewania zimą
  • Z nazbyt wychłodzonej ziemi oraz nieodpowiedniej wilgotności powierza w pomieszczeniu, w którym je uprawiamy
  • Z nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne – wówczas liścia poza zmianą barwy, będą również schnąć i charakterystycznie się zwijać
  • Z przelania lub zbyt dużego przesuszenia

Najpopularniejsze gatunki odmiany anturium

Cały gatunek roślin należących do anturium to ponad 850 odmian. Najpopularniejsze gatunki odmiany anturium to:

  • Anturium Scherzera – czerwone, z piękną pomarańczowo-czerwoną kolbą. Kolba jest tutaj skręcona albo wygięta.
  • Andrenaum – zwane też kwiatem Andrego. Z jasnoczerwoną pochwą kwiatową i żółtą kolbą
  • Anturium Powabne – z ciemnozielonymi liśćmi w kształcie serca i białymi, ładnie wyglądającymi żyłkami
  • Pomarańczowe – Devote, Rainbow Champion, Prince of Orange
  • Zielone – Pistache, Summer Live, Absolute, Lemona
  • Białe – tu warto wskazać na odmiany Fantasia, Sumi, Namora, Bianco, Acropolis, Elido, Montana czy Alaska
  • Różowe – Pico Bello, Anquila, Carre, Alabama Pink
  • Odmiany miniaturowe

Aktualnie 127 gatunków anturium znajduje się w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych, w tym aż 41 ma czerwoną flagę skrajnego zagrożenia wyginięciem. Na liście tej znajdują się m.in.

  • Krytycznie zagrożone: Anthurium coerulescens, Anthurium eggersii, Anthurium linguifolium, Anthurium tenuicaule
  • Średnio zagrożone: Anthurium bucayanum, Anthurium bushii, Anthurium cutucuense, Anthurium hieronym, Anthurium pichincha, Anthurium saccardo, Anthurium scaberulu, Anthurium tenuifolium